Ana Sayfa Aktuel Haberler Türkiye koronavirüs aşısı için ne zaman anlaşma yapacak?

Türkiye koronavirüs aşısı için ne zaman anlaşma yapacak?

Türkiye Koronavirüs aşısı için ne zaman anlaşma yapacak?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Sağlık Bakanlığı’nın 2021 bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Dr. Fahrettin Koca, Covid-19 aşısıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Covid-19 aşı çalışmalarında Pfizer’in ve Çin Sinovac aşısının Faz-3’ünün üniversitelerde devam ettiğini ve bu aşılarla ilgili irtibatta olduklarını belirten Sağlık Bakanı Koca, , “Pfizer ile ilgili aralıkta olma ihtimali, Sayın Uğur Hoca’nın (Prof. Dr. Uğur Şahin) söylemiyle çok zayıf görünüyor. En erken 15 Aralık’tan sonra ruhsat alınabilir. Ruhsatın aralıkta olmama ihtimalinin yüksek olduğu, olursa bize, Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Ocak ayından itibaren de tedrici yıl içinde 25 milyona kadar şeklinde şu an görüşmelerimiz var. Çin aşısı için de aralıkta en az 10 milyon gibi bir aşıyı alabilir olacağız. Bu sayıyı artırmak istiyoruz. Ocak ayında da en az bu kadar olacak. Bu sayı muhtemelen iki katına kadar çok rahat çıkabilir. Bununla ilgili 1-2 gün içinde de sözleşme de imzalanacak. Bu aşıları bizim için şimdi karşılıklı sözleşmenin içeriği dahil olmak üzere teyitleşildi.” dedi.

İlginizi Çekebilir
Almanya'da yaşayanlar dikkat: Kapanma süresi uzatıldı

Yerli Covid-19 aşısı ne zaman devreye girecek?

16 yerli aşı çalışmasından en erken insan Faz-1 çalışmasına geçen bir aşının olduğunu ve aşının ilk 44 kişiye uygulanmasının bu hafta tamamlanacağını açıklayan Fahrettin Koca sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim aşımızın devreye girmesi, tahminimiz nisan ayında şeklinde olur. Bizim dünyada erken dönemde aralık ayında aşı çıkar çıkmaz vatandaşımıza güvenilir olan iki aşıyı Türkiye’de şu an uyguluyoruz. Hem Pfizer’i, hem Sinovac’ı uyguluyoruz. Bu anlamda herhangi bir sorun yaşamadık. Antikor oluşuyor. İkisiyle ilgili girişimlerimiz ciddi. En erken dönemde vatandaşımıza temin ederek, yoğun bir şekilde temin ederek aralıkta yaptırmak istiyoruz. Dünyada erken dönemde güvenebilir olduğumuz çıkan aşıyı vatandaşımıza, önce kendimden başlamak üzere yapmak istiyoruz. Bunun için de yoğun bir çaba içinde olduğumuzdan emin olun. Aralıkta başlayabilirliğimizin de çok yüksek olduğunu bilmiş olalım. Ben sayıyı şimdiden çok söylemek istemiyorum. 10 milyonlarla ifade edilen sayılar olduğundan emin olun.”

İlginizi Çekebilir
Avusturya Başbakanı: Koronavirüs aşıları AB içinde adil dağıtılmıyor

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Uzungöl

Uzungöl salgın öncesi günlerine dönmeye hazırlanıyor

Uzungöl salgın öncesi günlerine dönmeye hazırlanıyor Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Uzungöl'de, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede kontrollü normalleşme döneminde...

İlginizi Çekebilir

Çağın

Çağın hastalığı kanserden korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Çağın en yaygın görülen ölümcül hastalıklarından biri kanser. Dünyada sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp hastalıklardan sonra ikinci sırada yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre her...