gurbetçiler

Gurbetçiler bu sebeple Türkiye’de parasını kaptırıyor

Yurtdışında yaşayan ve tatilde Türkiye’ye seyahat eden bazı gurbetçiler ne yazık ki sık sık hırsızlık olaylarında mağdur oluyor. Bir çoğu şaşkınlık içinde “Acaba bu olay neden benim başıma geldi?” diye soruyor. Ancak geçtiğimiz yıllardaki izlenimlere göre bazı vatandaşlarımız kendi hatalarından dolayı hırsızlara adeta davetiye çıkarıyorlar. Siz bu hataları yapmamanız için bir kaç örnek sırlamak istiyoruz:

Advertisement

Kimseye anlatmayın

Eğer Türkiye’deki evinizde kasanız veya bir yere gizlenmiş para veya değerli eşyanız varsa bunu kimseye anlatmayın. Bu en yakın akrabanız veya komşunuz dahi olsa bunu yapmamak gerekir. Son yaşanan hırsızlık olaylarında bu tür bilgilerin genellikle yakın çevrelere anlatıldığı anlaşıldı.

Para bozdururken dikkat

Hırsızlar kimde para olduğunu anlamak için genellikle döviz bürolarının önünde geziniyorlar. Paranızı bozdururken yanınızda kimse olmadığından emin olun. Paranızı güvenli bir yere koyduktan sonra döviz bürosundan çıkın. Sakın parayı sayarak dışarı çıkmayın. Kimse yanınızda ne kadar para olduğunu görmesin.

Para çekerken gizleyin

Aynı şekilde bankalarda da dikkatli olmalısınız. Bankamatik önünde kimsenin yanınıza yaklaşmasına izin vermeyin. Eğer şüpheli bir durum varsa para çekmeyin. Bu işlemi daha sonraya erteleyin. Birileri sizi gözetliyor olabilir, uyanık davranın. Parayı çektikten sonra hemen güvenli bir yere koyun. Elinizde parayla dolaşmayın.

Aynı tedbirleri alışveriş yaparken de almalısınız. Kimse yanınızda ne kadar para olduğunu görmemeli.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin