Belçika

Belçika’da yaşayanlara uyarı: Ülkeye giremeyebilirsiniz

Önümüzdeki aylarda yoğunlaşacak Türkiye ziyareti öncesi, Belçika’da oturum kartı ile ikamet eden ve Belçika vatandaşı olmayan, Türk pasaportundaki soy ismi ile oturum kartındaki soy ismi aynı olmayan kadın vatandaşlarımız için T.C. Anvers Başkonsolosluğu bir duyuru yayınladı. Duyurunun detayları şu şekildedir.

Advertisement
  • 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren, Türk pasaportundaki soy ismi ile Belçika oturum kartı üzerinde yer alan soy ismi tamamen aynı olmayan vatandaşlar, Belçika oturum kartlarını göstererek Belçika’ya giriş yapamayacaklar.
  • Belçika’da yaşayan yabancıların Schengen Bölgesi dışından Belçika’ya dönüş yapabilmesi için, pasaportu ile oturum kartı üzerindeki soyadının tamamen aynı olması gerekir.
  • İlgili belgelerde soy isim farklılığı yaşayan vatandaşlarımızın, Schengen Bölgesi sınırlarının dışına çıkmadan evvel, bağlı oldukları Belediye’nin Yabancılar Birimine acilen başvurmaları ve oturum kartlarında kayıtlı soy isimlerini Türk pasaportundaki soy ismine göre düzeltmeleri gerekir.
  • Bu amaç doğrultusunda Belçika Belediyelerine yapılacak başvuru için gerekli olan belgeler; Uluslararası doğum belgesi ‘’Formül A’’ / Uluslararası evlilik belgesi ‘’Formül B’’ / isim denklik belgesidir. Bu belgeler Anvers Başkonsolosluğundan temin edilebilir.
  • Belçika vatandaşlığı bulunan Türk kadınlarının bu işlemleri yaptırmasına gerek yoktur.

İlanın detayları aşağıda yer almaktadır.

anwers

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin