google

Google Sılayolu için bu güzergâhı öneriyor

Yaz ayları yaklaştıkça Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız “Acaba bu yıl Türkiye’ye hangi yoldan gitsem” diye düşünmeye başlıyorlar. Biz de Turizmavrupa olarak okurlarımıza “Bu yıl karayolunda hangi güzergahı tercih edeceksiniz?“ diye sorduk. Verilen cevaplara bakılırsa vatandaşlarımızın büyük kısmı bu yıl yine Bulgaristan’ı tercih edecek. Ancak Makedonya/Yunanistan üzeri yolculuk yapacakların sayısı da az değil.

Advertisement

Romanya üzeri gitmek isteyen de var

Bazı okurlarımız Romanya üzeri seyahat edeceğini, bazıları Çekya Slovakya’yı tercih edeceğini belirtti.  Ancak bu yılın da vazgeçilmesi yine Macaristan olacağa benziyor. Bir çok kişi “Özellikle otoyollarının kalitesi çok iyi olduğu için Macaristan’ı tercih edeceğim” diye görüş belirtmiş. Bilindiği gibi son yıllarda Macaristan Sılayolu sürücüleri arasında beğeni kazanıyor ve giderek daha fazla tercih ediliyor.

Slovenya Hırvatistan?

Yaptığımız ankette klasik yol dediğimiz „Slovenya/Hırvatistan“ güzergahını kullanacakların sayısının daha az olduğu görüldü. Yine çok az kişi gemiyle veya trenle yolculuk yapacağım“ dedi. Feribotla seyahat edeceklerin oranı da oldukça düşük kaldı.

En hızlı yol Macaristan üzeri

Peki Avrupa’dan Türkiye’ye yolculukta arama motoru google hangi güzergahı öneriyor? Örnek olarak Köln’den Edirne’ye yolculuğu seçtik ve şu sonucu elde ettik:

Almanya-Avusturya-Macaristan-Sırbistan-Bulgaristan-Türkiye

Google Map bu yolculuğun 23 saat 10 dakika süreceğini belirtiyor. Elbette ola verilerek yolculuk yapılacağından süreye duraklamaları da eklemek gerekir.

Sürücü bu güzergahı kullandığında toplam 2315 kilometre sonra Edirne’ye varmış olacak. Gidiş dönüş hesaplandığında 4630 kilometrelik bir mesafe geride bırakılmış olunuyor.

Hemen hemen aynı

Buna karşılık önerilen diğer güzergah ise klasik yol dediğimiz Avusturya-Slovenya-Hırvatistan-Sırbistan-Bulgaristan üzeri. Bu güzergahın uzunluğu 2314 kilometre. Varış süresi ise (verilen molalar hariç) 23 saat 21 dakika. Yani aslında iki güzergahın arasındaki süre farkı yok denecek kadar az.

Hangisini tercih edelim?

Yola çıkmadan önce kısa bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hangi yolda inşaat çalışması var, hangi sınır kapılarında son dönemlerde yoğunluk yaşandı gibi unsurlar incelenmeli.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin