Göbeklitepe
Advertisement

Dünyanın her yerinden doğayla, kültürel mirasla ve macerayla alakalı yerleri dergisinde yer veren National Geographic bu yıl Türkiye’den Göbeklitepe’yi listesinde yer verdi. Kendi alanında dünyanın en ünlü dergisi olan National Geographic Traveler dergisi 25 maddelik keşfedilecek yerler listesinde Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe kültür kategorisinde yer aldı.

Göbeklitepe National Geographic Traveler dergisinde 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı sitesinden yaptığı açıklama ile belgesel niteliğinde olan dünyanın en ünlü dergilerin başında yer alan  National Geographic dergisi 2020 yılında “Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Noktaları” listesini belirledi. Listenin amacı seyahat edilebilecek kültürel, doğa harikası, macera konulu yerleri seçerek okuyucularına keşfedilmesi gereken yerleri tanıtmak. 25 Maddelik listede Şanlıurfa’da bulunan UNESCO tarafından da Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Göbeklitepe yer aldı. 

12 bin yıllık tarihiyle kültür kategorisinde

National Geographic Traveler dergisinde keşfedilecek yerleri seçerken 17 kişiden oluşan uluslararası editörler tarafından hazırlanarak oluşturuldu. 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe insanlık tarihine tuttuğu ışıkla Kültür kategorisinde adından söz ettirdi. 2019 yılı Göbeklitepe yılı olarak seçilirken yerli ve yabancı turistlerin büyük bir ilgi odağı oldu. National Geographic Traveler dersinde 25 maddelik listede yer alarak tarihi yer bu sayede dünyanın her yerinden ziyaretçinin ilgisini çekecek. 

Kaynak: Turizm ve Kültür Bakanlığı

 (SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin