En büyük
Advertisement

Geçtiğimiz yıl açılan İstanbul Havalimanı yeniliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce havacılık sektöründe dünyanın merkezi hali olarak kabul edilen İstanbul Havalimanı artık havalimanı müzesiyle de adından söz ettirecek. En büyük havalimanı müzesi olma özelliğine sahip olacak.

En büyük havalimanı müzesi İstanbul Havalimanı

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında hizmet vermeye başlayan İstanbul Havalimanı kısa sürede hem hizmeti hem de havayolu şirketlerinin merkezi haline gelmesiyle adına havacılık sektöründe duyurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı bir proje için adım attı. Dünyanın birçok  havalimanlarında bulunan müzeler arasından en büyüğü İstanbul Havalimanın yer alacak. Yapılacak olan müzede Anadolu’nun eşsiz eserleri ve Türk sinemasına simgeleyen eşyalar sergilenecek. 

29 Mayıs’ta açılacak

Anadolu’nun imgeleri ve Türk Sinemasına ait eşyaların sergileneceği İstanbul Havalimanı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne  bağlı olacak. 200 ve üzeri eser ile 29 Mayıs’ta açılması planlanıyor. Müzenin açılışında UNESCO Dünya Kültür Mirası’n da yer alan Türkiye’nin 18 eserinin tanıtım videosu da gösterime sunulacak. 

Her yıl farklı dönemlerin eserleri sunulacak

İstanbul Havalimanı’nda Mayıs ayında açılması planlanan müze her sene farklı bir konu ile kendini tanıtacak. Geçmişi barındıran bir zaman tüneli gibi Tarih öncesi dönemden başlayarak dünya kültür tarihe kadar konu olacak. Orjinal eserlerin bulunacağı müzede taşınması zor, zarar görebilme tehlikesi olan eserleri yerini ise taklidi yapılarak sunulacak. 

Kaynak: www.Hürriyet.com

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin