vekalet
Advertisement

“Geçen yıl aldığım vekalet bu yıl da geçerli mi?”

Türkiye’ye karayolundan yapılan yolculukta evrakların eksiksiz olmasının önemi büyük. Sadece yolcuların değil, aracınızın da evraklarının tam olmasına özen göstermelisiniz. Eğer başkasının üzerine kayıtlı bir otomobil ile yolculuk yapacaksanız, dikkat etmeniz gereken bir kaç detay daha var. Öncelikle araç sahibi size vekalet vermeli. Bu olmadan aracı Türkiye’ye sokamayabilirsiniz. Vekalet belgesini yaşadığınız bölgedeki Türk konsolosluğundan veya üyesi olduğunuz otomobil kulübünden temin edebilirsiniz.

Aynı belgeyi kullanabilir miyim?

Turizmavrupa’ya soru yönelten bir çok okurumuz “Ben geçen sene bir yakınıma ait otomobille Türkiye’ye yolculuk yapmıştım. Bana vekalet vermişti. Hiçbir sorun yaşamadan gidip döndüm. Şimdi aradan bir sene geçtikten sonra yine ona ait otomobille Türkiye’ye yolculuk yapmak istiyorum. Acaba kendisinden yeni bir vekalet almam gerekiyor mu yoksa aynı belgeyi kullanabilir miyim? Türkiye’ye girişte sorun yaşamamak için ne yapmalıyım” konusunu merak ediyorlar. Öncelikle şunu belirtelim ki okurlarımız yolculuktan önce bu tür konuları araştırdıkları ve şimdiden önlem almaya çalıştıkları için çok doğru hareket ediyorlar. Hiçbir araştırma yapmadan ve gerekli bilgileri almadan yola çıkmak yapılacak olan büyük hatadır.

1 yıl geçerli

Verilen bilgiye göre vekalet belgelerinin geçerlilik süresi normalde 1 yıl ile sınırlı. Yani geçen sene kullandığınız belgeyi bu yıl kullanamıyorsunuz. Riske girip yola çıkan fakat buna rağmen sorun yaşamayanlar mutlaka olmuştur. Ancak bu kişiler büyük ihtimalle şans eseri sorun yaşamamıştır veya sınır kapısındaki memurun bilgisizliğinden faydalanmışlardır. Kural gereği belgenin her yıl yenilenmesi gerekiyor. Ancak bu konuda bir istisna var. Eğer belge hazırlanırken üzerine geçerlilik süresi yazılırsa, o zaman belge belirtildiği süre kadar geçerlidir. Örneğin üzerine 2 yıl geçerli olduğunu yazdırırsanız, belgeyi bir daha ki yıl da kullanabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi bağlı olduğunuz konsolosluk veya otomobil kulüplerinden alabilirsiniz.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin