gece

Gece bozup ertesi gün yardıma koşuyorlar

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin güvenlik tedbirlerini elden bırakmaması gerekir. “Artık her yer otoyol, tehlike kalmadı, her yer güvenli” düşüncesiyle tedbirsizce davranan sürücüler sonradan pişman oluyor. Alınan bütün önlemlere rağmen hala bazı Sılayolu ülkelerinde sürücüleri kandırıp parasından etmeye çalışanlara rastlanıyor. Bunların başında da sahte araç çekicileri geliyor. Bugün Turizmavrupa okurlarını tehlikelere karşı uyarmak istiyoruz.

Advertisement

Sürücüleri kandırıyorlar

Almanya’da milyonlarca üyesi bulunan Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin ismini kullanan bu dolandırıcılar, kullandıkları yöntemlerle sürücüleri oyuna getirmeyi başarıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda bir çok sürücü bu kişilerin mağduru oldu ve binlerce Euro’sunu kaptırdı.

Bu kişiler nasıl çalışıyor?

Çekicilerini genellikle sarı rengine boyayan dolandırıcılar, bu şekilde ADAC’ye benzemeye çalışıyorlar. Bir çoğu aracına ADAC yazısı yapıştırıyor. Hatta bazıları buna bile gerek görmeden fotoğrafta da görüldüğü gibi “ACDC” harflerini bile kullanıyor. Yol kenarında duran araçlara yaklaşıp “Aracınız mı bozuldu, yardım edelim mi?” teklifinde bulunuyorlar. Amaçları sizi ortak çalıştıkları bir tamirhaneye çekip yüksek miktarda paranızı almak.

Bizi ADAC gönderdi

Sahte çekicilerin kullandığı bir başka yöntem ise şu: Aracı bozulan sürücünün yanında durup “Bizi ADAC’den arayıp size yönlendirdiler. Aracınızı tamir edebiliriz” diyorlar. Özellikle Alman plakalı araçlarda uygulanan bu yöntemde sürücünün daha önceden ADAC’yi arayıp yardım istediğinden yola çıkılıyor.

Kimseye inanmayın

Sürücü telefonla ADAC’yi aramak istediğinde ise kimseye ulaşamıyor. Çünkü dolandırıcılar telefon sinyallerini etkileyen cihazlar kullanıyorlar. Yani siz gelenlerin gerçekten de yetkili servis olduğunu düşünüp tuzağa düşüyorsunuz. Yetkililer, “Bizim kuzey İtalya dışında bir ortak çalışmamız yok. Yurtdışında amblem ve yazımızı görürseniz inanmayın” uyarısında bulunuyorlar.

FOTO: ADAC

YARIN: Sahte ADAC araçları bu ülkelerde görülüyor

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin