Ana SayfaTurizmSağlıkDünyada mutluyum diyen insan oranı düşüyor

Dünyada mutluyum diyen insan oranı düşüyor

Dünya genelinde 28 ülkede 20 bin kişiye uygulanan ankette bireylere “Mutlu musunuz?” sorusu yöneltildi. Dünyada ‘mutluluk oranı’ yüzde 64 iken bu rakam ise Türkiye’de yüzde 53 olarak belirlendi. 

Ipsos‘un 2011’den beri her yıl yayınladığı ‘Global Happiness Study’ bu yıl da yayınlandı. Türkiye dahil toplam 28 ülkeden 20 bine bireye mutlu olup olmadıkları, nelerin onları mutlu ettiğini soran Ipsos araştırma sonuçlarını bir rapor halinde yayınladı.

Araştırmaya Türkiye’den katılan bireyler yüzde 64’ü mutluluklarının en önemli kaynağının sağlıklı olmaları ve fiziksel olarak iyi durumda bulunmalarını gösterdi. Çocuklarını mutluluk kaynağı olarak görenlerin oranı ise yüzde 60. Yaşamlarının bir anlamı olduğunu hisseden insanların oranın yüzde 60 olarak tespit edildiği araştırmada, eş veya partnerleriyle olan ilişkilerininin kendilerini mutlu ettiğini belirtenlerin oranı ise yüzde 57 olarak belirlendi.

dünyada

Dünyada en mutlu ülkeler Avustralya ve Kanada olarak belirlendi. Araştırmada, bu ilki ülkenin vatandaşlarının yüzde 86’sının mutlu olduğu tespit edildi. Bu iki ülkeyi yüzde 83’le Çin ve İngiltere takip ederken, Fransa’daki mutluluk oranın yüzde 80 olduğu gözlendi. Araştırmada en az mutlu ülkeler ise Arjantin yüzde 34, İspanya yüzde 46 ve Rusya yüzde 47 olarak belirlendi.  

Rapora göre küresel olarak bireylerin ortalama üçte ikisi (%64) mutlu olduklarını belirtiyor. 2018’de %70 olan bu oran, Mart 2017’de ise %61 idi. Araştırmanın ilk yapıldığı 2011 yılında ise mutluluk oranı dünya genelinde yüzde 77 olarak belirlenmişti. Dünya genelinde mutluluğun her geçen gün düştüğü gözlendi. 

Peki mutluluğun kaynağı ne?

Dünya genelinde araştırmaya katılan bireylere mutluluğun kaynağı olarak belirtilen 29 durum arasından yüksek mutluluk kaynağının ne olacağı soruldu. Buna göre küresel ortalamada bireyler mutluluğun en önemli kaynaklarını şu şekilde sıraladı:

Sağlıklı olmaları ve fiziksel olarak iyi durumda olmaları (%55)

Çocukları (%48) ve Eş veya partnerleriyle olan ilişkileri (%48)

Yaşamlarının bir anlamı olduğunu hissetmeleri (%47) ve

Kişisel olarak güvende olmaları (%45)

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

İlginizi Çekebilir
Her beş kişiden biri kemer takmadığı için ölüyor
İlginizi Çekebilir
Evinde bu süt markası olanlar hemen kontrol etmeli

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

yangınlar

Türkiye’deki yangınlar için Avrupa’da kampanya başlatıldı

Türkiye'deki yangınlar için Avrupa'da kampanya başlatıldı Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Türkiye'nin farklı noktalarında meydana gelen yangınlar nedeniyle Türk Kızılay'ı ile iş birliği içerisinde bir yardım...

İlginizi Çekebilir

Pasaport

Yanında pasaport taşımak tarih oluyor

Ülkelerarası seyahatlerde zorunlu olarak bulunması gereken evrakların başında pasaport yer alıyor. Yolculuğun sorunsuz geçmesi için mutlaka pasaportun yanında olmalı. Bazen yolcular pasaportu ya unutabiliyor  ya...