Ana Sayfa Aktuel Haberler Dijital Kovid Sertifikası Almanya’da ne zaman uygulamaya girecek?

Dijital Kovid Sertifikası Almanya’da ne zaman uygulamaya girecek?

Dijital Kovid Sertifikası Almanya’da ne zaman uygulamaya girecek?

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptıranlar için geliştirilen Dijital Kovid Sertifikası’nın (CovPass) 14 Haziran Pazartesi’den itibaren kullanılabileceği bildirildi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Berlin’de Dijital Kovid Sertifikası’nın tanıtımında yaptığı açıklamada, aşı merkezleri, eczacılar ve doktorların çift doz aşı olanlarla ilgili bilgileri dijital olarak sertifikalandırılacağını ifade etti.

Dijital Kovid Sertifikası’na sahip olanların akıllı telefonlarına yükledikleri CovPass uygulamasıyla aşı olduklarını kanıtlayabileceklerini vurgulayan Spahn, sertifikada ilgili kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, hangi firmanın aşısını olduğunun yanı sıra Kovid-19’a yakalanıp yakalanmadığı bilgisinin de yer alacağını kaydetti.

İlginizi Çekebilir
Sinyal vermeyen kadına ödeme şoku

Avrupa İlaç Ajansının onay verdiği aşılar kaydedilebilecek

Şu ana kadar aşı olanlar ise doktorlara ve eczacılara başvurarak, aşı karnesindeki verilerinin doğru olup olmadığını kontrol ettirdikten sonra aşı kanıtı olarak kullanılan ve uygulamalarda saklanabilen bir QR kodu alacak ve bu kod uygulamaya kaydedilecek.

Dijital Kovid Sertifikası’na şu an için sadece Avrupa İlaç Ajansının onay verdiği aşılar kaydedilebilecek. AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson-Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylıyor.

(Aj)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

İlginizi Çekebilir
Uçağa binmeden kimlerin test sonucunu göstermesine gerek yok?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

delta

İsrail’de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor

İsrail'de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor İsrail'de ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantı nedeniyle okullarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmaya devam ettiği bildirildi. İsrail Kamu...

İlginizi Çekebilir

Manavgat ve Alanya’da su baskını tarih olacak

Kış aylarında Manavgat ve Alanya’da büyük sorun yaratan yağmursuyu baskınlarına önlem alınıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT), Manavgat ve Alanya’da...