Bulgaristan

Bulgaristan otoyolunda büyük tehlike

Sılayolu sürücülerinin Türkiye’ye seyahat ederken geçtiği Bulgaristan’da yeni otoyollar yapılmaya devam ediliyor. Bu elbette sürüş kalitesini artırıyor. Ancak mevcut otoyollarda gerekli bakımların yapılmaması trafik güvenliğini tehlikeye atıyor. Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bu konu hakkında önemli bir uyarı geldi. Bulgaristan’daki bazı otoyol kesimlerindeki eksiklerin “Tehlikeli” boyutlara geldiği uyarısını yapan yetkililer “Derhal önlem alınmalı” dediler.

Advertisement

Sofya’dan sonra gelen kısım

Yetkililer, Avrupa’dan Türkiye’ye seyahat ederken Sofya’dan sonra gelen otoyol kesimine dikkat çektiler. BNR’e konuşan Yol Güvenliği Enstitüsü’nün bir yetkilisi “Trakya otoyolunun” kritik durumda olduğunu ve otoyoldaki bir çok bariyerin kırık olduğunu açıkladı. Kırık bariyerlerin ölümcül bir tehlike saçtığını vurgulayan yetkililer “Bunlar derhal tamir edilmeli. Normal şartlarda otoyolun bu kesimleri trafiğe kapatılması gerekir dediler.

Sürücüler dikkatli olmalı

Otoyolun İhtiman-Plovdiv bölümünde sorunun üst seviyede olduğu, burada bir çok bariyerin hasarlı olduğu, bakımsız bariyerlerin sürücüleri tehlikeye attığı belirtildi. Çok sayıda trafik kazası meydana gelen bu kesimde sürücülerin çok dikkatli olması istendi.

Kaza yapabilirsiniz

Peki bariyerlerin kırık olması sürücüler açısından neden tehlikeli? Birincisi kırık bariyerler tümüyle veya parçaları yola düşebilir ve araçların lastiklerini patlatabilir. Aracınızın kontrolden çıkma ve ağır kaza yapma riski doğabilir. Yerinden çıkan ve otoyola sarkan bariyerlerin aracınıza isabet etme risk de var. Aracın içine bariyer girme riski de olabilir. Bariyerlerin asıl amacı kaza sonrası yol kenarında duran yolcuları koruması ve araçların yoldan çıkmasını engellemesi. Ancak bunlar yerinde takılı olmadığı zaman bu koruma ortadan kalkıyor.

Edirne yolu üzerinde

Ülkenin başkenti Sofya ile Edirne arasında bulunan bu sorunlu otoyol kesiminde sürücülerin dikkatli olmasında fayda var.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin