Ana Sayfa Gündem Bedava yapılan hızlı testler Türkiye'ye girişte geçerli mi?

Bedava yapılan hızlı testler Türkiye’ye girişte geçerli mi?

Bedava yapılan hızlı testler Türkiye’ye girişte geçerli mi?

Yayımlanan yeni genelgeyle, birçok ülkeden Türkiye’ye gelenlerin PCR testinin yanı sıra antijen (hızlı test) test sonucuyla da girişinin kabul edileceğinin kesinleşmesinden sonra, hangi antijen testlerinin geçerli olduğu konusunda tartışmalar başladı. Genelgenin yayınlandığı akşam konu netlik kazanmazken, bugün itibari ile bazı hava yolu firmaları kendilerine ulaşanların kafasındaki soru işaretlerini giderecek cevaplar vermeye başladı.

Bedava yapılan testler geçerli mi?

Çeşitli hava yolu kaynaklarından aldığımız bilgilere göre, Almanya’da bedava yapılanlar da dahil, resmi bir kuruluşta profesyonel bir operatör tarafından yapılmış ve sonuç belgesinde ‘antijen’ ibaresi geçen bütün testler Türkiye’ye girişlerde kabul ediliyor.

Evde yapılan hızlı testler geçerli mi?

Evde yapılan hızlı testler ise hiçbir şekilde Türkiye’ye girişlerde geçerli belge niteliği taşımıyor. Ülkeye girebilmek için yapılacak antijen testlerinin, yetkili bir kuruluş tarafından yapılmış olması ve sonrasında test sonucunun belgelendirilmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir
Sunexpress uçuşlarıyla ilgili yeni tarih açıklandı

PCR’dan daha kısa süre geçerli

Yayımlanan genelgedeki bir diğer önemli detay ise, testlerin geçerlilik sürelerindeki farklılık. Türkiye’ye PCR testi ile girmek isteyenler 72 saat önce verdikleri örnekle ülkeye girebiliyor iken, hızlı antijen testi ile girmek isteyenler ise testlerini uçuştan önceki son 48 saat içerisinde yaptırmaları gerekiyor.

Okuyucularımıza ufak bir hatırlatma

Ülkeye girişlerde istenilen şartlar, genelgelerin yayımlandığı tarihten sonra yürürlüğe girmekle beraber, geçmiş tecrübelerimizden gördüğümüz üzere bazı hava yolu firmaları genelgenin kendisine ayrıca tebliğini bekleyebiliyor. Bu sebeple, haberimizde yer alan bilgilerin sadece belirli hava yolları ile yapılan görüşmelerle hazırlandığını unutmayarak, test olmadan önce bilet aldığınız hava yolu şirketi ile görüşüp istenilen kriterleri teyit etmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir
Almanya'daki camiler bu tarihte ibadete açılacak

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

delta

İsrail’de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor

İsrail'de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor İsrail'de ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantı nedeniyle okullarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmaya devam ettiği bildirildi. İsrail Kamu...

İlginizi Çekebilir

Futbol

Almanya’da Atatürk Kupası’nda futbol heyecanı başlıyor

T.C Frankfurt Başkonsolosluğu  Atatürk Kupası Salon Futbol Turnuvası 2018, Frankfurt Başkonsolosluğu Elemeleri hakknda bir duyuru yayınladı. Başkonsolosluğun duyurusu şu şekilde “Almanya'daki  futbol kulüplerimiz ve bu...