bagaj

Bagajda fazla yükü olana yardım etmek tehlikeli

Havalimanında her gün rastlanan bir manzara vardır: Bir yolcu check-in işlemleri sırasında görevliden yükünün ağır geldiğini öğrenir ve kendisinden ek ücret istenir. Ancak yolcu heyecanlı bir şekilde ya yükünü azaltmaya çalışır ya da çevresinde bagajını teslim edebileceği birisini arar. Bir çok yolcu ne yazık bagajını önceden kontrol etmediği için havalimanlarında mağdur oluyor.

Advertisement

Emanet olarak vermek istiyorlar

Ancak yükü fazla gelen yolcu kadar ona yardım eden de başını belaya sokabilir. Masraftan kaçmak isteyen bazı yolcular, fazla yükünü veya fazla bagajını başka bir yolcuya “Emanet” olarak vermeye çalıyor. Siz de iyi niyetinizden dolayı ve zaten yükünüz azsa bunu kabul edebilirsiniz. Ancak emanet olarak alacağınız bagajın içinde ne olduğunu bilmiyorsunuz.

İçinde ne var?

Siz emanet olarak aldığınız bagajı kendi bagajınız gibi check in işlemleri sırasında teslim ettiğinizde içindeki eşyalardan da sorumlusunuz. Yani bagajdan yasa dışı bir ürün çıkarsa yetkililer sizden hesap soracaktır. Bazı kişiler bu yöntemle yasa dışı ürünlerini kendi riske girmeden hedeflediği ülkeye taşımayı başarıyor.

Bagajın sizin olmadığını kanıtlayana kadar zaman kaybedecek, belki de uçuşunuzu kaçıracaksınız. Bu nedenle havalimanlarında tanımadığınız kimseden emanet bagaj almamanız tavsiye ediliyor. Bazen insaniyet namına yapılan iyilikler yanlış bir karara dönüşebiliyor.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin