virüs

Avrupa’da yeni virüs kâbusu!

Fransa’da son 24 saat içinde 151 çiftlikte kuş gribi tespit edildi. Kasım 2021’den itibaren kuş gribi vakalarının yüksek olduğu Fransa’da 151 çiftlikte kuş gribi virüsü tespit edildi. Tarım Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre son 24 saat içinde 24 çiftliğin daha kuş gribinden etkilendiği ve toplamda 151 çiftlikte vaka görüldüğü ifade edildi. Bu 151 çiftliğin 94’ü ise Fransa’nın güney batısında bulunan Landes bölgesinde yer alıyor.

Fransa’da yoğun güvenlik önlemleri alınıyor

Kaz ciğeri üretimi ile ünlü olan Landes bölgesinde görülen ve hızla artmaya devam eden kuş gribi vakalarında tüm hayvanlar itlaf edilirken, çiftlik etrafında 3 kilometre çağında koruma alanı oluşturuldu. Geçen yıl Fransa’da yaklaşık 3,5 milyon kümes hayvanı itlaf edilmişti.

Kuş gribi nedir? Nasıl bulaşır?

Kış mevsimi ile birlikte gribal enfeksiyonlar artış gösterirken, bu virüsler içinde kuş gribi son günlerde sıklık ile duyulur hale geldi.

Vahşi su kuşlarında doğal olarak oluşan bu enfeksiyon, hindi ve tavuk ile ördek, kaz gibi evcil kümes hayvanlarına da yayılabilir ki görülen en yüksek bulaş bu hayvanlarda olmaktadır.  Açık hava pazarlarında hem kalabalık hem de sağlıksız koşullarda kuşlar ve bunların yumurtalarının satılıyor olması hastalığı daha geniş kitleye yayacaktır.

Meydana gelen yeni vakalar ile pek çok sayıda hayvanlar itlaf ediliyor ancak bu enfeksiyonla başa çıkabilmek için önceden önlem almak ve gribe maruz kalındığında ölümcül neticeler doğurması sebebi ile dikkat edilecek hususlar hayli önem taşımaktadır.

Enfekte olan kuşlar mukus, tükürük ve dışkılarından virüs yayar. Bu virüsler insanın burnu yahut ağzına yeterli miktarda bulaştığı zaman solunması ile birlikte vücuduna yerleşmiş olacaktır. İnsandan insana bulaşma olasılığının çok düşük olması ile birlikte böyle bir durumun varlığı küresel kriz meydana getirebilir.

Kuş gribi belirtileri nelerdir?

Türüne bağlı olarak değişkenlik gösteren semptomlar,  iki ile yedi gün içinde başlayacaktır. Belirtiler; öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı ve ateş. Kusma ve ishal ile mide bulantısı da nadiren görülen belirtiler arasında yer alır.

Kuş gribinden korunmak için neler yapılmalıdır?

Kanatlı hayvanların yetiştirildiği kümesler çalışan kişiler maske ile eldiven ve gözlük takarak çalışmalıdırlar. Hemen herkes ferdi hijyen kurallarına uymalı ve eller su ve sabun ile sıklıkla yıkanmalı. Kanatlı hayvanları etleri ile yumurtaları iyice pişirildikten sonra tüketilmeli ve kuş gribi şüphesi ile itlaf edilen hayvanların itlafı esnasında koruyucu elbiseler giyilmeli. Hastalığın görüldüğü alanlara seyahat edilmesi halinde kanatlı hayvan çiftliklerinden ve pazarlarından mümkün olduğunca uzak durulmalı. Kuş gribi olan ya da bu vaka sebebi ile ölen hayvanlara doğrudan temasta bulunan kişiler, herhangi kimse ile temasa geçmeden doğrudan doktora gitmeli.

(BK)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin