AstraZeneca aşısı tehlikeli mi?

AstraZeneca aşısı tehlikeli mi?

Bir yıla yakın bir süre aşının piyasaya çıkması beklendi ve aşılamanın başlamasıyla dünya rahat bir nefes aldı. Ancak şimdi de aşıların yan etkileri gündemi meşgul etmeye başladı. İngiliz/İsveç ortak yapımı olan AstraZeneca aşısının ne kadar etkili olduğu ve yan etkilerinin olup olmadığı tartışılıyor. Almanya’da kısa süre önce onay verilen ve kullanılmaya başlanan AstraZeneca’nın diğerlerine göre daha fazla olumsuz reaksiyona neden olduğu iddiaları halkın kafasını karıştırdı. Bir çok kişi ya hiç aşı olmak istemiyor, ya da AstraZeneca aşısı olmamayı tercih ediyor.

Aşının ismini duyanlar vazgeçiyor

Peki bu aşıyla ilgili tartışmalara sebep olan gelişmeler neler?

İlginizi Çekebilir
Yunanistan adaları kırmızı oldu: Yeniden kapanma gündemde

Dünya genelinde bir çok yerde aşı olan kişilerde yüksek ateş, titreme, baş ağrısı veya eklem ağrısı gibi yan etkilerin olduğu görüldü. Bu yan etkiler nedeniyle çalışamaz raporu alanların sayısında artış görüldü. Halk arasında da bu nedenle “Aşı hasta yapıyor” algısı oluştu. Örneğin Almanya’da sırası gelenler aşının AstraZeneca olduğunu öğrenince “Ben aşı olmak istemiyorum” cevabı vermeye başladılar.

İlginizi Çekebilir
Alman Robert Koch Enstitüsü’nden kötü haber: 4'üncü dalga başladı

Peki uzmanlar bu işe ne diyor?

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar halk arasındaki tedirginliğin gereksiz olduğunun dikkat çekiyorlar. Yan etkilerin olmasının normal olduğunu, hatta önceden yapılan testlerde bunlara zaten rastlandığını belirtiyorlar. Uzmanlara göre vücutta bu şekilde yan etkilerin olması aşının işe yaradığının ve vücudun virüse karşı direnç gösterdiğinin bir göstergesi. Hatta grip aşısı olanlarda da bu reaksiyonların olduğu ve aşı olan kişinin kısa süreliğine kendini halsiz ve hasta hissettiği vurgulanıyor.

İlginizi Çekebilir
Almanya'da aşı karşıtlarına sert müdahale

Üretici firma ise tedirginliğe gerek olmadığını, bu tür belirtleri zaten beklendiğini açıkladı. Firma belirti oranının beklenenden daha yüksek olduğunu itiraf etti ancak buna rağmen aşının güvenli olduğunu bildirdi.

İkinci aşıda daha düşük olacak

Konuyla ilgili araştırmalar yapan Almanya’daki enstitüler de de aşının etkili olduğunu doğruladı. Uzmanlar ve üretici firma, birinci dozdan sonra bu tür belirtilerin çıkmasının endişeye neden olmaması gerektiğini, kişiye yapılacak ikinci dozda bu tür yan etkilerin daha az olacağını açıkladılar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

iş

Avusturya’da iş çok işçi yok

Avusturya’da iş çok işçi yok Avusturya’daki iş ve işçi bulma kurumuna göre, ülkedeki çok sayıdaki işletme işçi ararken, birçok pozisyon başvuru gelmemesi nedeniyle boş kalıyor....

Çok Okunanlar

HES

HES uygulamasına yeni özellik: Yurtdışı seyahatlerinde kolaylık sağlayacak

HES uygulamasına yeni özellik: Yurtdışı seyahatlerinde kolaylık sağlayacak Sağlık Bakanlığının Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına, Kovid-19 aşılarının hangi ülkelerde geçerli olduğuna ilişkin yeni bir alan...

Önerilen