enerji

Almanya’daki enerji yardımından kimler yararlanacak?

Koalisyon hükümetinin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre artan enerji maliyetlerinde vatandaşların yükünü azaltmak için 300 Euro ‘luk destek vereceğini açıklaması sonrası akıllara pek çok soru geldi. Bu ödemenin kimlere ve ne zaman yapılacağı, bu sosyal desteğin vergi beyannamelerini etkileyip etkilemeyeceği merak edilen hususlar içindeydi.

Advertisement

300 Euro’ luk destekten kimler yararlanacak?

Vergi mükellefi olan herkes bir defaya mahsus bu destekten yararlanabilecek. Çalışan kişilere ise bu destek işverenleri tarafından ödenecektir.

Yapılacak bu ödeme henüz Federal Meclis ve Federal Konsey’den geçmedi, ödemelerin başlaması için buralardan da kabul almış olması gerekiyor. Öngörülen en erken tarih ise 1 Haziran 2022.

Vergi beyannamesine etki eder mi?

Bu yardım vergiye tabidir. Yüksek vergi oranı alan maaşlarda kalan yardım miktarı daha düşük olacakken vergiden muaf tutar sınırının altında kalan maaşlarda ise 300 Euro’nun tamamı ödenecektir.

Bu ödemeden kimler yararlanamaz?

Camiahaber’e göre, bu yardım paketinden hemen herkesin faydalanması mümkün olmayacak. Buna göre;

  • Minijob işinde çalışanlar
  • Emekli kişiler
  • Üniversite öğrencileri
  • Ücretsiz meslek eğitimi alan öğrenciler

Makul olmayan bir artışa maruz kalan enerji maliyetlerini bir nebze olsa da dindirmek için verilen bu destek ödemesi ile alakalı ne düşündüğünüzü yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin