pasaport

Küçük çocuğu olan gurbetçiler, pasaportta buna dikkat etmeli!

Alınan yeni karar ile 12 yaşından küçüklerin, pasaport geçerlilik süresini bir yıla indiren Alman hükümeti, karar öncesi altı yıllık süreli pasaport alan kişilerin bu kuraldan muaf tutulduğunu açıkladı. Ancak bu muafiyetin pasaport fotoğraflarında sorun teşkil etmesi muhtemeldir. Yani 4 yaşında bir çocuğun pasaport fotoğrafında 4 aylık bir görüntüsünün olması, yurtdışı seyahatlerinde aksamalara sebebiyet verebilir.

Advertisement

2022 yılı için bir yıllık çocuk pasaportu 13 Euro, pasaporttaki fotoğrafı güncelleme 6 Euro’dur.

Ebeveyn müracaat edemiyorsa ne olur?

Reşit olmayan kişilerin pasaport başvuruları içi velayet sahibi ebeveynlerin müracaatta bulunması gerekir. Şayet bir ebeveyn şahsen müracaat edemiyor ise noter onaylı muvafakatname vermesi gereklidir. Velayet sadece bir ebeveynde ise de bu durumun belgelenmesi gerekir.

Anne baba Türkiye’de evlendi ve anne Alman vatandaşı ise yeni pasaport başvurusunda velayet sahibi ebeveynin soy isim beyanı gereklidir. Fakat Almanya’daki yetkili nüfus idaresince soy isim beyanı ile alakalı işlemler tamamlandıktan sonra, pasaport başvurusu Devlet Matbaasına gönderilebilecektir.

Önemle hatırlatmak isteriz ki alınan karar gereği çocuk pasaportu, 12 yaşını doldurmamış çocuklara en çok 12 aylık verilir. Pasaportlar hakkında daha detaylı bilgi almak için Tuerkei.diplo.de sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin