Advertisement

Almanya’da ortalama bu kadar maaş ödeniyor

İş hayatına atılacak olan gençler ve meslek değiştirmeyi düşünenlerin seçimlerini doğru yapması gerekiyor. Çünkü bazı meslek dallarındaki aylık maaşlar diğerlerine göre çok daha yüksek. Almanya’daki bütün mesleklerin yıllık brüt ücretlerini inceleyen gehalt.de sitesi ilginç veriler paylaştı. Buna göre 2021’de ülkedeki ortalama yıllık brüt maaş  51.009 Euro. Yani ülkedeki bütün çalışanların aldıkları maaşları toplayıp çalışan sayısına göre bölerseniz bu sonuç çıkıyor. Bu durumda yılda 13 ay maaş alan (İzin veya Noel parası dahil) bir çalışan ortalama 3923 Euro brüt kazanıyor. Bu paradan vergi kesiliyor. Vergi sınıfına göre kişinin eline geçen miktar ise farklılık gösteriyor.

Aylık brüt maaştan vergi kesiliyor

Ancak bazı maaşların aşırı yüksek olması ortalama maaş hesaplamasını biraz zorlaştırıyor. Uzmanlar bu nedenle maaşların çoğunluğuna göre yeni bir hesap yapıyorlar. Buna göre “Gerçekçi ortalama maaş” aslında yıllık brüt  44.074 Euro. Bu da aylık brüt 3390 Euro yapıyor. (Eğer 13 maaş alıyorsanız). Eğer ortalamanın üzerinde mi yoksa altında mı kaldığınızı merak ediyorsanız aylık brüt 3390 Euro’ya göre bir değerlendirme yapmalısınız.

Peki ülkede en çok kazanılan meslekler hangileri?

Bu konuda uzmanların verdiği bilgi şöyle: “Normalde sağlık sektöründe çalışanların maaşları düşük olur. Ancak şu an ülkede en çok doktorlar kazanıyor. 2021’de bir doktorun yıllık ortalama brüt maaşı 78 bin 317 Euro’yu buldu. Burada da branşa göre farklılıklar var. İkinci sırada ise şirketlerdeki satış uzmanları geliyor. Bunların yıllık brüt maaşı ortalama 62 bin 379 Euro. Üçüncü sırada ise şirket danışmanları geliyor. Bunlar yılda brüt 62 bin 119 Euro kazanıyorlar.”

Meslekte sorumluluk alanların maaşlarını artırma şansı daha fazla. Yani birçok çalışanı bulunan bir bölümün başına geçen bir kişi yıllık ortalama brüt 86 bin 300 Euro kazanıyor.  Almanya’da yıllık 100 bin Euro’dan fazla kazanaların oranı, toplam nüfusun yüzde 5’i.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin