fiyatları
Advertisement

Almanya’da marketler fiyatları 4 kattan fazla artırdı

Dünya ekonomileri özellikle pandeminin de etkisiyle zorlu bir süreçten geçiyor. Birçok ülke yüksek enflasyon ve enerji kriziyle mücadele etmeye çalışıyor. Avrupa’nın en önemli ekonomisi Almanya’da da yüksek enflasyon iyice cüzdanlara dokunmaya başladı. Ülkede enflasyon ağustos ayında yıllık olarak yüzde 7,9 arttı. Yüksek enflasyon ve artan gıda fiyatları, Almanya’da indirimci ve ucuz marketler olarak bilinen Aldi, Lidl gibi marketlere de yansımaya başladı. T-Online’ın Lebensmittel Zeitung’un araştırmasından alıntılayarak aktardığına göre, Aldi ve Lidl 2022’de şu ana kadar fiyatları genel olarak yaklaşık yarısı kadar arttırdı.

BİNLERCE ÜRÜN DAHA PAHALI HALE GELDİ

İndirimci marketler fiyatları uzun bir süre boyunca sabit tutma ilkesine sahipti ancak daha sonra bu durum değişti. Sadece Aldi Süd’de 2022’nin ilk yarısında yaklaşık 2.350 ürünün fiyatı yükseltildi. Lidl’de de benzer bir surum belirlendi. Burada 1.216 ürün daha pahalı hale geldi.

BAZI ÜRÜNLER DÖRT KAT ZAMLANDI

Hammadde ve enerji piyasalarındaki çalkantı, fiyatların kısa sürede, hatta indirimli satış noktalarında bile tekrar tekrar ayarlanması gerektiği anlamına geliyor. Hatta bazı ürünler defalarca fiyatlandırıldı. Rapora göre Aldi Süd, 2022’nin ilk yarısında 400 ürünün fiyatını iki katına çıkardı. Hatta bazı ürünler dört kat fiyatlandırıldı. Ancak, artışların kapsamı ürüne bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterdi.

Diğer yandan, Alman marketlerinde markalı ve kendi üretim olan ürünler arasındaki fiyat farkı genişliyor. Tüketiciler de pahalı markalı ürünler yerine, marketlerin daha ucuz olan kendi ürünlerini satın almayı tercih ediyor. Ayrıca pahalı olması nedeniyle organik ürünler de daha az satın alınıyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin