dalgası
Advertisement

Almanya’da iflas dalgası yayılıyor 

Almanya’da artan enerji ve iş gücü maliyetleri şirketleri olumsuz etkilemeye devam ediyor. İflas başvurusu yapan şirketlere bir yenisi daha eklendi. Frankfurter Allgemeine Zeitung’un aktardığına göre, otomotiv sektöründe, paneller veya havalandırma sistemleri gibi araç içleri için bileşenler üreten Dr. Schneider, Çarşamba günü Coburg’daki bölge mahkemesine Almanya’daki grup şirketleri için iflas başvurusunda bulundu. Bu adımla birlikte şirket kendini yeniden yapılandırmak istiyor. Şirketin iflasından yaklaşık 2 bin çalışanın etkileneceği tahmin ediliyor. ABD, Çin, İspanya ve Polonya’daki yabancı iştirakler iflastan etkilenmeyecek.

Şirket, bir yatırımcı çözümü veya alacaklılarla bir tür karşılaştırmanın artık akla yatkın olduğunu bildirdi. Çalışanların ücretleri ve maaşları başlangıçta Federal İş Kurumu’ndan gelen iflas parası ile üç ay süreyle güvence altına alınacak. Üretim kısıtlama olmaksızın devam edecek.

EKONOMİSTLER İFLASLARLA İLGİLİ ENDİŞELİ

Ekonomistler, Almanya’da şirket iflaslarının önümüzdeki aylarda daha da artmasından korkuyor. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği de fiyatların birçok şirketin varlığını tehdit edecek düzeye ulaştığından şikayet etti. Birçok şirket, enerji maliyetlerindeki keskin artış nedeniyle de baskı altına giriyor. Küçük şirketler ve özellikle orta ölçekli şirketlerdeki imalat sanayi, iş kapanışlarından etkilenebilir.

“DURUM PANDEMİNİN ZİRVE YAPTIĞI DÖNEMDEN ÇOK DAHA KÖTÜ”

Alman Zanaatkarlar Birliği de ülkede iflas dalgasının yaklaştığı konusunda uyarıda bulunarak, durumun pandeminin zirve yaptığı dönemden çok daha kötü olduğunu bildirdi. Bu arada Ekonomi Bakanı Habeck, şirketler için kurtarma paketinin genişletileceğini duyurdu.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin