Almanya
Advertisement

Almanya’da 270 Euro’luk ısınma yardımı

Rusya ile Ukrayna’daki savaştan en fazla etkilenen ülkelerden biri Almanya oldu. Ülkede savaşın başlamasından bu yana bazı gıda maddelerine erişim sorunu yaşanırken, enerji ve ısınma konusunda da büyük endişeler yaşanıyor.

Enerjide artan maliyetleri karşılama konusunda zorluklar yaşayan enerji şirketleri, ekstra maliyetleri vatandaşın cebine yansıtıyor. Ancak Almanya’da bu yüksek faturaları ödemekte zorlanacak bir kesim bulunuyor.

RUHR24.de’nin aktardığına göre, Kuzey Ren Vestfalya (NRW) hükumeti bu noktada maddi destek sağlamayı planlıyor. Isınma desteği, NRW’de gelirleri az olan kişileri bir nebze de ola rahatlatmayı amaçlıyor.

Eyaletten yapılan bir basın açıklamasında, NRW’nin konut yardımı alan kişiler için ülke çapında bir ısıtma desteği için baskı yaptığı belirtildi. Mart ayında Alman Federal Meclisi buna destek verdi ve uygun yasa ve yönetmelik yürürlüğe girdi.

Habere göre, NRW Belediye İşleri, İnşaat ve Dijitalleşme Bakanı Ina Scharrenbach, “Enerji maliyetlerindeki keskin artışı telafi etmek için, konut yardımı alanlar, Federal Hükumet tarafından kararlaştırılan bir defaya mahsus ısıtma maliyeti sübvansiyonunu alacaklar” ifadesini kullandı.

DESTEK MİKTARI EVDEKİ KİŞİ SAYISINA GÖRE DEĞİŞİYOR

Kimin ne kadar destek alabileceği yaşanılan evdeki kişi sayısına bağlı. Tek bir kişi için 270 Euro, iki kişi toplam 350 Euro alacak. Her ilave kişi için 70 Euro ek ücret ödenecek.

20 AĞUSTOSTA OTOMATİK ÖDENECEK

1 Ekim 2021 – 31 Mart 2022 tarihleri arasında en az bir ay konut yardımı alan kişiler, bir defaya mahsus ısıtma gideri desteğine hak kazanacak. Ödeme otomatik olarak gerçekleşecek ve para 20 Ağustos’a kadar yatırılacak.

2021’in sonu itibarıyla, NRW’de 157 bin 850 hanenin konut yardımı aldığı bildirildi.

Güner Kızıl

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin