yakıt
Advertisement

Bu saatlerde yakıt alanlar daha az ödüyor

Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya, tarihi yüksek seviyede enflasyona tanıklık ediyor. Bu da ülkede hayatın geçmişe kıyasla daha pahalı olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden vatandaşlar en iyi fiyata ulaşmanın ve birçok üründe tasarruf etmenin yollarını arıyor.

Berliner Zeitung’un ADAC açıklamasına dayandırarak hazırladığı haberine göre, Almanya’da sürücüler, günün doğru saatinde yakıt alırlarsa litre başına yaklaşık 12 sent tasarruf edebiliyor.

ADAC tarafından Almanya’daki yaklaşık 14 bin petrol istasyonundaki fiyat hareketlerini gözlemlenerek yapılan değerlendirmeye göre, sürücüler sabah yerine depolarını akşam doldururlarsa E10 benzinde litre başına yaklaşık on iki sent tasarruf edebiliyor.

Araştırmaya göre tasarruf potansiyeli mayıs ayına göre temmuzda arttı. Mayıs ayında sabah ile akşam arasındaki fark litre başına 10 sent civarındaydı.

DİZEL İÇİN TASARRUF POTANSİYELİ AZALDI

Dizel araçlar için ise tasarruf potansiyeli mayıs ayına göre düştü. Ancak dizel araç sahipleri de depolarını akşamları doldururlarsa litre başına 12 sente kadar tasarruf edebiliyor.

Bununla birlikte, farklı yıllara ait ADAC verilerinin karşılaştırılması da sabah ve akşam arasındaki mevcut fiyat farkları yüksek olduğunu ortaya koydu.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK SAATLER

Yakıt alımı için en pahalı zaman sabah 7’den kısa bir süre sonraki zamana denk geliyor. Sabah 5 ile 11 arasında da fiyatlar biraz daha yüksek ve neredeyse her zaman günün geri kalanının üzerinde gerçekleşiyor.

Benzin istasyonlarında günlük en düşük fiyatlara 20.00 ile 22.00 arasında ulaşılıyor. ADAC’a göre, akşam 6 ile akşam 7 arasındaki süre de nispeten ucuz. Gece boyunca neredeyse hiç fiyat değişikliği yaşanmıyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin