Alman
Advertisement

Alman otoyollarında bu araçlara özel para cezası

Dünya genelinde giderek bir trend haline gelen SUV otomobiller hem spor kullanıma uygun olması hem de hem şehir içine ve araziye uygun olması nedeniyle ilgi görüyor. Bu araçların sayıları da Almanya’da giderek artıyor. Haziran 2021’de Almanya’da toplam 274 bin 152 yeni binek araç kaydından 97 bin 236’sını SUV ve arazi araçları oluşturdu. Bu da yüzde 35’lik bir pazar payı anlamına geliyor. Ancak BW24.de’nin aktardığına göre, SUV araç sahipleri otoyolda para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Araç genişliği özellikle otoyol çalışması yapılan yerlerde önem taşıyor. İnşaat çalışmaları nedeniyle yollar daraltılıyor. Bu durumdan genellikle sol şerit etkileniyor. İnşaat çalışması olan otoyollarda sol şeridi genişliği 2 metre olan araçlar kullanabiliyor. Araç çok geniş, yani iki metreden geniş ise sol şeritte kullanılmaması gerekiyor. Burada araç tescilindeki genişlik değil, soldan sağ dış aynaya doğru ölçülen genişlik dikkate alınıyor.

ARACINIZI YOLA ÇIKMADAN ÖNCE ÖLÇÜN

Otomobillerin boyutları genellikle kullanım talimatlarında bulunabiliyor. Eğer orada yoksa kullanıcıların kendilerinin aracın genişliğini ölçmeleri tavsiye ediliyor. Bu kural sadece arazi araçları ya da SUV otomobiller için uygulanmıyor. Bazı Tesla modellerinin de çok geniş olmaları nedeniyle inşaat çalışması olan otoyollarda yalnızca sağ şeritte sürülmesine izin veriliyor. Bu kadar geniş bir araçla şantiyelerde yalnızca iki metreye kadar genişliğe sahip araçlara yönelik bir şeridi kullanan tüm sürücülere 20 Euro ceza yazılıyor.

KAZA DURUMUNDA PAHALIYA MAL OLABİLİR

Bu rakam ilk bakışta çok fazla gibi görünmese de olası bir kaza durumunda araç sahibine pahalıya mal olabilir. Kapsamlı sigorta genellikle yalnızca sınırlı bir ölçüde ödeme yapıyor. Karşı sorumluluk sigortası da tazminatı azaltabilir, çünkü çok geniş olan aracın sürücüsü kısmen suçlu sayılıyor. Bu tür yollarda araç kullanacak sürücülere araçlarını ölçerek yola çıkmaları tavsiye ediliyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin