altın
Foto: Bulgar Gümrüğü

 84 bin Euro değerinde altınları bakın nereye saklamışlar

Bulgaristan Gümrük Dairesi’nde alınan bilgilere göre,  Türkiye-Bulgaristan sınırında yer alan Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı’nda gümrük memurları, altın takıları yasadışı bir şekilde transfer etmeye yönelik başka bir girişimi engelledi.

Advertisement

Ancak bu kez olaya karışanlar gurbetçilerimiz değildi. Açıklamaya göre, 2 Ağustos’ta Bulgaristan plakalı, “Volkswagen Sharan” model bir otomobil, Türkiye’den Bulgaristan’a giderken kontrol noktasına geldi.

Bulgar vatandaşları olan sürücü ve beş yolcu, beyan edebilecekleri bir ürün taşımadıklarını belirtti.

Araç içinde yapılan aramada, ön yolcu koltuğunun altındaki bir bölmede sarı metal eşyalar içeren 24 torba bulundu.

İÇ ÇAMAŞIRINA SAKLADI

Sürücünün kişisel araması sırasında, iç çamaşırında sarı metal eşyalar da içeren 3 şeffaf poşet ele geçirildi. Yapılan ekspertize göre bulunan mücevherlerin toplam ağırlığı 1.838,20 gram  (1,8 kilo) ve değeri de 165.438 BGN (84.418 Euro) olarak açıklandı.

Haskovo Cumhuriyet Başsavcılığı nezaretinde davaya ilişkin olarak ön inceleme başlatıldı.

BİRKAÇ GÜN ÖNCE DE 4,5 KG ALTIN ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Ayrıca aynı Gümrükte, birkaç gün önce, bir otobüsün özel olarak yapılmış bölümünde gizlenmiş yaklaşık 3 kg altın ve gümüş eşyası bulunmuştu.

31 Temmuz’da meydana gelen olayda da Türkiye-Romanya’ya güzergahında Kapitan Andreevo BCP’ye gelen Türkiye plakalı otobüste, 1,5 kiloya yakın altına el konulduğu açıklanmıştı.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin