zam

Maaşlara yüklü zam yapıldı

Almanya’da havacılık sektörünü ve yolcuları rahatlatan bir gelişme yaşandı. Müzakerelerin üçüncü turunda, Lufthansa ve Ver.di Sendikası, Lufthansa yer hizmetleri personeli için yeni bir toplu ücret sözleşmesi üzerinde anlaşmaya vardı.

Advertisement

Havaalanında bir otelde iki gün süren pazarlıklar sonucunda, yaklaşık 20 bin Lufthansa yer personeli ve binlerce yolcu rahat bir nefes aldı.

Lufthansa’dan yapılan açıklamaya göre, 18 aylık bir süre boyunca çalışanlar için önemli maaş artışları kararlaştırıldı. Çalışanlara ayda en az 325 Euro’luk maaş artışı ve üç aşamada yüzde 2,5 daha zam yapılacak.

“BÜYÜK MAAŞ ARTIŞLARI KONUSUNDA ANLAŞTIK”

Lufthansa AG İnsan Kaynakları Müdürü ve Çalışma Direktörü Michael Niggemann, “Sosyal ortakla birlikte çalışanlarımız için iyi bir çözüm bulabildiğimiz için mutluyuz” ifadesini kullandı.

Niggemann, şu değerlendirmede bulundu:

“Büyük maaş artışları konusunda anlaştık. Alt ve orta gelir gruplarını dikkate almak bizim için önemliydi. Bu sayede çalışanlarımıza karşı sosyal sorumluluğumuzu yerine getiriyor ve işveren olarak çekiciliğimizi sağlıyoruz. Salgının ve belirsiz ekonominin neden olduğu hala yüksek yükler göz önüne alındığında, ücret artışını birkaç aşamaya yaydık ve 18 ay vadeli daha uzun vadeli planlama güvencesi oluşturduk.”

KOKPİT VE KABİN MEMURLARI İÇİN HENÜZ ANLAŞMA YOK

Niggemann, kokpit ve kabin ile yapılacak müzakerelere ilişkin olarak, Lufthansa yönetiminin bir anlaşmaya varma konusundaki istekliliğini yeniden teyit ederken, burada da iyi çözümlerin bulunabileceğini söyledi.

ZAM ORANLARI

Lufthansa’ya göre belirtilen dönem içinde aylık temel ödemelerdeki (brüt) artış örnekleri şöyle:

-Temel maaş/ay 2.000 Euro: yüzde 19,2 artış

-Temel maaş/ay 3.000 Euro: yüzde 13,6 artış

-Temel maaş/ay 6.500 Euro: yüzde 8,3 artış

Son dönemde, Ver.di sendikası uyarı greviyle işverenler üzerindeki baskıyı artırmıştı.

Frankfurt havalimanında planlanan 1.160 bağlantıdan 725’i, geçen hafta Çarşamba günkü grev nedeniyle iptal edilmişti. Tatil sezonunun ortasında yaklaşık 100 nim yolcu uyarı grevinden etkilendi.

Güner Kızıl

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin