yardım

300 Euro’luk yardımdan elinize ne kadar kalacak?

Almanya’da çalışan başına 300 Euro maddi yardım yapılması ile ilgili çalışmalar sürüyor. Hükümetin bu yönde bir girişimde bulunacağının açıklanması, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Plana göre her çalışan maaşı ile birlikte 300 Euro alacak. Ancak bu miktar brüt. Yani vergi kesintisine uğrayacak. Hesaplamalara göre vergi kesildikten sonra kişinin eline yaklaşık 180 Euro gibi bir miktar kalacak. Bu miktar evlilerde bekarlara göre daha yüksek. Planlara göre bunun yanı sıra ek olarak 100 Euro çocuk yardımı yapılacak (Çocuk başına). Devlet yardımı alanlar da 100 Euro’luk bir ek alacaklar. Bütün bu yardımlar bir kereliğine ödenecek.

Neden vergi kesiliyor

Özellikle Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın sebep olduğu maddi olumsuzluklara çare olarak düşünülen bu yardım paketi büyük eleştiri aldı. Toplumun büyük bir kısmı “300 Euro’luk vergiden neden vergi kesiliyor? Bunun vergisin ödeyemezler miydi? Madem halka yardım edilmek isteniyor, bu neden vergisiz yapılmıyor. Planladığı gibi gerçekleşirse devlet parayı bir yerden alacak, bir yerden ise geri isteyecek. Bu yardımın doğru dürüst bir anlamı kalmayacak” eleştirisinde bulunuyor.

Ne zaman ödenecek?

Bir başka tartışma konusu ise yardımların ne zaman ödeneceği ile alakalı. Henüz devlet ödemelerle ilgili net bir bilgi vermedi. Uzmanlar, ödemelerin bu yıl içinde yapılacağını düşünüyor. Eleştiride bulunanlar ise “Neden net bilgi verilmiyor. İnsanlar zor durumda ancak hala yardımın ne zaman yapılacağı netlik kazanmadı” diye konunun yanlış ele alındığını düşünüyorlar.
Plana göre rekor seviyeye gelen akaryakıt fiyatlarında da indirime gidilecek.
(A)
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin