Türk

Almanya’da 8 Türk’ün öldürülmesiyle ilgili yeni gelişme

Almanya’da aşırı sağcı NSU örgütü tarafından öldürülen 8 Türk vatandaşı ile ilgili tartışmalar sürüyor. 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan cinayetler serisinde kafalarda hala soru işaretleri var. Bu Türk toplumunu olduğu kadar ülkede geniş bir kitleyi de rahatsız ediyor. Daha önce cinayetlerin açıklığa kavuşması için araştırma komisyonu kurulmuş ve NSU örgütünün kadın üyesi yargılanarak ceza almıştı. Ancak buna rağmen toplum “Gerçekler henüz ortaya çıkmadı” eleştirisinde bulunuyor. Bu rahatsızlık siyasi alanda da etkili olmuş olmalı ki, Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde cinayetlerle ilgili yeni bir araştırma komisyonu kurulmasını için girişim başlatıldı.

Advertisement

Meclise önerge verildi

Yeşiller ve SPD bu konuda meclise önerge verdi ve bu önergenin büyük ihtimalle kabul edileceği belirtiliyor. Yetkililer, şu ana kadar ortaya çıkmayan bilgilerin üzerine gidilmesini, aşırı sağcılarla güvenlik birimleri ve resmi dairelerin ilişkilerinin tam olarak hangi boyutta olduğunu öğrenmek istiyorlar.

Ortaya çıkaramadılar

Almanya’daki Türk toplumu, daha önce söz verilmesine rağmen cinayetlerin arka planında yaşananların net bir şekilde ortaya çıkarılmadığı görüşünde. Yapılan yargılamada Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davası sanığı Beate Zschaepe ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Cinayetler uzun yıllar aydınlatılamazken daha sonra bir tesadüf eseri NSU bağlantısı ortaya çıkmıştı. Ülkede uzun yıllar cinayetlere sebep olarak mafya hesaplaşması gösterilmiş, hatta ölümlere “döner cinayetleri” yakıştırması bile yapılmıştı.

Kimlerle görüşüyorlardı?

Cinayetlerin sorumlusu olarak gösterilen NSU üyelerinin bu işleri nasıl ve neden planladığı, kimlerle görüştüğü, kimden talimat aldığı tam olarak bilinmiyor. Örgüt üyeleri ile bazı istihbarat muhbirlerinin bağlantısının ortaya çıkması kafaları karıştırmıştı. En büyük eleştiri ise konuyla alakalı önemli istihbarat belgelerinin “tesadüfen” silinmesi oldu ve büyük tepki çekti. NSU’nun şu an hayatta olmayan diğer üyeleri Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir soygun sonrası karavanda ölü bulunmuştu.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin