yurtdışı
Advertisement

Yurtdışı uçuşlarında tavan fiyat tartışması

Uçakla yolculuk yapmak keyifli ve rahat olduğu kadar da pahalı. Yaz aylarında okulların tatile girmesiyle yüzbinlerce vatandaşımız yurtdışında yaşadığı ülkeden Türkiye’ye uçuyor. Ancak kişi başı bilet fiyatları o kadar yüksek ki, 3 çocuklu bir aile 2000-3000 Euro civarı ücretler ödemek zorunda kalıyor. Bu nedenle gurbetçiler yıllardır “Buna bir çare bulunmalı. Yaz tatilinde bütün birikimlerimiz uçak biletine gidiyor. Hatta borçlanarak bilet alan bile var” diye sitem ediyor. Buna çare olarak “Üst tavan fiyatı uygulansın” diyenlerin sayısı oldukça yüksek. Yani Türkiye havayolu şirketleri için bir üst sınır belirlesin ve biletler en fazla bu ücretten satılabilsin.

Zam geldi

Hatta bu uygulama Türkiye’de yurtiçi biletler için yıllardır zaten var. Ancak bu hafta bu alanda da bir değişikliğe gidildi ve “Üst sınıra” zam geldi. Daha önce 699 TL olan ekonomik sınıf biletteki üst sınır 899 TL oldu. Türkiye’dekiler “Zaten fiyatlar çok yüksekti. Şimdi daha da yükselecek. Buna imkan sağlandı. Tavan fiyatın bize hiçbir faydası yok” diye eleştiride bulunuyorlar.

Yurtdışında yaşayanlara faydası olmayacak

Benzer bir durum yurtdışı uçuşları için de geçerli. Şu an yurtdışı uçuşlarında bir tavan fiyat yok. Olmuş olsa bu avantaj mı olurdu yoksa dezavantaj mı diye düşünmek gerekir. Türkiye’deki gelişmeye bakıldığında bunun çok da faydalı omayacağı görülüyor. Ha uçak biletine zam gelmişi ha tavan fiyatına. İkisi de aynı anlama geliyor ve yolcular daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalıyorlar.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin