telefon
Advertisement

Yurtdışı telefonlarını Türkiye’de kullananlara kötü haber

Yurtdışından satın alınan bir telefonu Türkiye’de 120 günden fazla kullanmak için pasaport kaydı gerekiyor. 120 gün dolduğunda IMEI suresi dolduğu ve kayıt yaptıramayanlar için “servis yok” uyarısı ile karşılaşılıyor. Pandemi dolayısıyla 120 günlük süreye ek süre tanındı. Bu kapsamda ülkeye giriş yapan birisi 120 günlük süresi 2 ay daha uzatabiliyordu.  Fakat geçtiğimiz günlerde e-Devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilen IMEI uzatma işleminin yapılamamasının ardından vatandaşlar mağdur oldular.  Telefonu bu yöntemle kullanan kişiler telefonları nasıl kullanacağını düşünmeye başladı.  Konuyla ilgili Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD)  bir açıklama yaptı

 Ek süre hakkı kaldırıldı

MOBİSAD Twitter’dan “Geçici IMEI kaydı dönemi sona erdi” başlığıyla bir paylaşım yaptı ve şu açıklamayı paylaştı: “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), pandemi sürecinde vatandaşlarımızın mağduriyetini önlemek adına yurt dışından getirilen akıllı telefonların IMEI kayıt süresini uzatmıştı. Ancak zorlu pandemi sürecinin sona ermesinin ardından, yasa dışı olarak bu işi yapan insanların durumu suistimal etmesi nedeni ile mobil iletişim sektöründe haksız rekabet ortamı oluştu. Bu duruma kayıtsız kalmayan ve üyelerimizin sesine kulak veren BTK, tanınan ek süre hakkını kaldırdı. Bu vesile ile gündemlerimizi sonuçsuz bırakmayan BTK’ya bir kez daha teşekkür ediyoruz. Saygılarımızla.”

 120 günlük hak 1 yıl için geçerli

Öte yandan 120 gün kullanım hakkı, 1 takvim yılı için geçerli olduğundan dolayı yeni yılla birlikte yeniden 120 gün kullanım hakkı tanınıyor. Eğer daha fazla kullanmak istiyorsa pasaport kaydının yaptırılması gerekiyor.

(GŞ)

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin