Yurtdışı

Yurtdışı borçlanması ile nasıl emekli olunur?

Türk vatandaşlarının ve doğum ile Türk vatandaşı olup çıkma izni almak sureti ile Türk vatandaşlığını kaybedenlerin talep etmeleri halinde, ikili yahut çok taraflı sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış olup olmadığını bakılmadan, yurt dışında 18 yaşını doldurmalarının ardından, Türk vatandaşı olarak geçirdikleri belli sürelerin prim karşılığını ödeyerek, kanun hükümlerine göre sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi yurt dışı borçlanma olarak ifade ediliyor.

Advertisement

2022 yılı için SGK yurt dışı borçlanma ne kadar olacak, SGK yurt dışı borçlanma süreci nasıl ilerleyecek, SGK yurtdışı borçlanma günlük ne kadar, SGK yurt dışı borçlanma sorgulama gibi sorularınızın cevabını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında geçirilen hangi süreler borçlandırılır?

Borçlanma kapsamına alınan süreler; ev kadını olarak geçen süreler ile yurtdışında geçen sigortalılık süreleri ve bu süreler arasında ya da sonunda bir yıla kadar olan işsizlik süreleridir. Süre aralığı ile borçlanma kapsamında olmayan süreler ile alakalı bilgi için SGK’yı buradan ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma yapabilmek için hangi şartlar gerekir?

  • Borçlanma anında T.C vatandaşı olmak ya da,
  • Doğum ile T.C vatandaşı olup da çıkma izni almak sureti ile Türk vatandaşlığını kaybetmiş olmak,
  • Borçlanma kapsamındaki yurtdışı sürelerini belgelendirmek ve
  • Yazılı istekte bulunmak şarttır.

Yurtdışı borçlanma talep dilekçesini nereden temin edebilirim?

Bulgaristan Hizmetleri Borçlanma Talep Dilekçesi ile Yurt dışı süreleri borçlanma talep dilekçesi olmak üzere iki adet borçlanma talep dilekçesi bulunur. Yurtdışı borçlanma talep dilekçesine ait örnekleri yurt içinde kurum üniteleri, yurtdışında ise Ateşeliklerden ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliğinden temin edebilirsiniz. Ayrıca SGK’nin resmi internet adresindeki ‘’Yurtdışı/ Sigortalılık/ Form ve Dilekçeler’’ ve ‘’Yurtdışı’ Emeklilik/ Form ve Dilekçeler’’ bölümünden de temin edebilirsiniz.

Yurtdışında yaşadığım dönemin tamamı için borçlanma talebinde bulundum, ancak hepsini ödeyemedim. Kalan bakiye için tekrar borçlanma yapabilir miyim?

Yurtdışında geçen sürenin tamamı için borçlanma yaptırılması zorunlu olmamak ile beraber, başvuru sahipleri bu sürelerin tamamı için borçlanma talebinde bulunabilecekleri gibi bir kısmı için de borçlanma talebinde bulunabilirler. Ancak tercihin talep dilekçesinde yazılı olarak belirtilmesi gerekir.

Borçlanma ödemesi için süre var mıdır?

Tahakkuk ettirilen borç 3 ay içinde ödenmelidir. 3 ay içinde borcun bir kısmının ödenmesi halinde ise ödenen miktar ile orantılı süre geçerli sayılır, kalan sürenin geçerli olması yeni bir talebe bağlı olmaktadır.

(BK)

Kaynak: SGK

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin