kalorifer
Advertisement

Yükselen kalorifer masraflarını devlete ödetebilirsiniz

Enerji ve gıda ürünlerine gelen zamlar halkın belini büküyor. Gelir durumu normal seviyede olan aileler bile artık yaptıkları her harcamayı kontrol eder ve sorgular oldu. Havaların soğumaya başlamasıyla kalorifer masrafları bir numaralı gündem maddesi oldu. Aileler “Acaba yıl sonu ne kadar fazla ödeme gelir” diye merak ediyor ve evini gönül rahatlığı ile ısıtmaya çekiniyorlar. Gaz ve elektrik fiyatlarının aşırı zamlanması sonrası birçok aile masrafları karşılayamama tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Avrupa’da birçok devlet maddi durumu iyi olmayanlara sosyal yardım ödemesi yapıyor. Ancak bu haktan faydalanmak için belirli bir gelir seviyesinin altında olmak gerekiyor. Şimdiye kadar devletin sunduğu bu sosyal ödenekten faydalanmak için başvuruda bulunan ancak gelir seviyesini aştığı için yardım alamayanlar durumlarını yeniden gözden geçirmeli.

Yardım etmek zorunda

Almanya’da uzmanlar, şimdiye kadar yardım alamayanların da yükselen masraflarla birlikte artık yardım alma hakkına sahip olabileceğini belirtiyorlar. Örneğin devletin yardım alabilmek için belirlediği gelir seviyesinin çok az üstünde olan kişilerin şansı çok yüksek. Önümüzdeki aylarda gelecek olan yüksek kalorifer faturası ile yeniden yardım başvurusunda bulunduğunuzda büyük ihtimalle gelir seviyesinin altında kalacaksınız. Bu sayede de devlet size yardım yapmak zorunda kalacak. Uzmanlara göre bu yardım bir kereye mahsus da onaylanabilir. Yani devlet size her ay yardımda bulunmak yerine sadece yüksek kalorifer masraflarını karşılayacak şekilde tek bir ödeme de yapabilir.

Ne zaman başvuracağınız önemli

Devlet desteğinden faydalanmak için sosyal yardım için başvuru tarihiniz önemli. Yardıma ihtiyacı olanların, yüksek kalorifer masraflarının yer aldığı yıl sonu ödemesini aldığı ay devlete başvurması gerekiyor. Yani giderlerinizin en yüksek olduğu ay. Bu sayede masraflar yüksek olduğundan aylık elinize kalan para azalmış olacak ve sosyal yardım alma şansınız artmış olacak. Tahminlere göre Almanya’da yaşayan birçok aile bu sayede yakıt masraflarının önemli kısmını devlet desteği ile karşılamış olacak.

(A)

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin