Türk Hava Yolları
Advertisement

Yolcular Türk Hava Yolları uçuşlarından şikayetçi

Türkiye’de çoğu kente direkt uçuşlar yapılamıyor.  Hem zaman kaybı  hem de maddi kayba uğrayan vatandaşlar aktarmalı uçmak zorunda kalıyor. Bazen de uçak seferleri haftanın sadece belli günlerinde yapılıyor.  Uçak sefer sayıları azaltılan Van yolcuları seferlerin arttırılması için çağrıda bulundu. Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) kentte yaşanan uçak seferleri sorununa yönelik basın açıklaması yayımladı. Havayolu ulaşımında yaşanan sorunlar ve son olarak THY yetkilileri ile yapılan görüşmelere rağmen sefer sayılarının artırılmadığı belirtilen açıklamada, sorunun çözümü konusunda çağrıda bulunuldu.

Van TSO’dan yapılan basın açıklaması şöyle:   “1 milyon 150 bin nüfuslu ilimiz, ülkenin en doğusunda yer alan ve uzaklık nedeniyle ulaşımda genellikle havayolunun tercih edildiği önemli bir kenttir. Her yıl artan yolcu sayısı şehrimizin potansiyelini ortaya koyarken günlük 7 ile 10 arasında değişen uçak seferi, kentin ihtiyacına karşılık verememektedir.

Yolcular uçak bileti sorunu yaşıyor

Koronavirüs salgını öncesi 22 seferin gerçekleştiği ilimizde 15 seferin iptal edilmesi nedeniyle uçak bileti sorunu yaşayan yolcular, bölgedeki diğer havalimanlarını kullanmak zorunda kalmaktadır. Turizm acenteleri grup yolcularını ya başka havalimanına yönlendirmekte ya da grupları iptal etmek zorunda kalmaktadır. Yaşanan sorun, turizm sezonu olması hasebiyle konaklama sektörü ve diğer organizasyonları da sekteye uğratmaktadır.

Şehrimizin uzak mesafede olması ve buna bağlı kar marjının düşük olmasını bahane göstererek, havayolu şirketlerinin yakın mesafe uçuşlarını tercih etmesi kabul edilemez. En azından devlete ait Türk Hava Yollarının bu bakış açısını değiştirmesi, başta Türk Hava Yolları olmak üzere tüm hava yolu şirketlerinin uçak sefer sayısını adil bir şekilde paylaştırması gerekmektedir.

Yaşanan sorun nedeniyle ilimiz bürokrasisi THY yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve sorun dile getirilmiştir. Görüşmenin üzerinden uzun süre geçmesine rağmen ne yazık ki herhangi bir adım atılmamış ve şehrimizin havayolu sorunu çözülmüş değildir. Bu noktada; başta Cumhurbaşkanımızın talimatları, ilgili bakanlıkların girişimleriyle THY ve diğer özel havayolları şirketleri ivedilikle sefer sayılarını artırmaları elzemdir.”

(GŞ)

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin