poşet

Yeni yılda plastik poşet fiyatları artacak mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçtiğimiz yıl plastik poşetleri ücretli hale getirmişti. Bakanlık geçtiğimiz yıl hayata geçirilen uygulama kapsamında 25 kuruştan satılmasına karar verilen plastik poşetlerin fiyatlarında 2021 yılında değişiklik yapılmayacağını duyurdu.

Advertisement

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin usul ve esaslarda 22 Aralık 2020 tarihinde güncelleme yapılırken, bu güncellemede 2021 yılında plastik poşetlerde uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olarak belirlendi. Güncellemede ayrıca “Daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz” hükmüne de yer verildi.

Düzenleme kapsamında, ücretli poşetlerin bir yüzeyinde sadece Bakanlıkça belirlenen sıfır atık logosu ve çevreci sloganların kullanılması ve açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için satış noktalarında ücretsiz verilen plastik poşetlere alternatif olarak kağıt/karton içerikli torbaların da sunulması zorunluluğu getirildi.

Sıfır atık logosu için süre uzatıldı

Ücretli poşetlere sıfır atık logosu ile çevreci sloganların yerleştirilmesi için 1 Temmuz 2021 tarihine kadar geçiş süreci belirlenirken, bu tarihe kadar halihazırda üretilmiş bulunan poşetlerin kullanılmasına imkan tanındı. Söz konusu kriterleri taşımayan poşetlerin kullanımına ise 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren izin verilmeyecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin