Yeni Hazine ve Maliye Bakanı belli oldu

61
Hazine
Foto:Lütfi Elvan @lutfielvan

Tatil

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı belli oldu

Berat Albayrak’ın görevden af talebinin kabulü sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararında şu ifadelere yer verildi:

“Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104’üncü ve 106’ıncı maddeleri gereğince atanmıştır.”

Berat Albayrak’ın istifası kabul edildi

Beş yıldır Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı yürüten Berat Albayrak, 8 Kasım Pazar günü instagram hesabından istifa haberini kamuoyuna duyurmuştu. Paylaşımın ardından beklenen açıklama 24 saatlik bir aranın ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan geldi. İletişim Başkanlığı’nın paylaştığı metinde; “Bölgesel ve küresel siyasi krizlere ilave olarak Koronavirüs salgını sebebiyle gelişmiş devletlerin dahi ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadığı bir dönemde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gayretleriyle ülkemiz, bu kritik süreçte olabilecek en az hasarla yoluna devam etmiş, Sayın Bakanımızın başarıları Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından takdir edilmiştir. Bilindiği gibi, 8 Kasım 2020 Pazar akşamı, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, sosyal medya hesaplarından birinde sağlık nedenleriyle görevden affını isteyen bir açıklama yayınlamıştır. Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonunda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

İlginizi Çekebilir
Kısa çalışma ödeneği alanlara iyi haber

Lütfi Elvan kimdir?

1962 yılında Karaman’ın ilçesinde dünyaya gelen Lütfi Elvan, Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı’dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdikten sonra İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında ve ABD’de Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisanslarını yaptı. Çeşitli kamu kurumlarında uzmanlık, daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu. Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23 ve 24. Dönemde Karaman, 25. Dönemde Antalya ve 26. Dönemde Mersin Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye- AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 64. Hükûmette Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükûmette Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. Elvan’ın 2 çocuğu bulunuyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin