yabancı

Yabancı plakalı araçlar köprü ve otoyollardan bedava geçemeyecek

Türkiye’de ücretli olan köprü ve otoyollardan geçen sürücüler ödemeyi Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) uygulaması ile ödüyor. Fakat yıllardır Türkiye’ye gelen yabancı plakalı araçların ücretli olan otoyol ve köprü ücretlerini ödemeden yurtdışına çıktığı belirtiliyor. Yani HGS’si olmayan yabancı plakalı araç sahipleri köprü ve otoyolları bedava kullandığı için şikayetler yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda otoyollardan geçiş ücreti ödemeden geçen yabancı plakalı araçlara ilişkin düzenleme TBMM’den geçmişti. Fakat uygulamaya tam olarak geçememişti. Habertürk yazarı Güntay şimşek köşesinde  “Yabancı araçların bedava geçişleri bitiriliyor!” diye bir yazı kaleme aldı.

Advertisement

Gümrük sahasından çıkışına izin verilmeyecek

Yazıda bu husustan zarar gören çeşitli kurumlara Ticaret Bakanlığı, “15 Mart 2022 itibariyle yabancı araçlardan gümrüklerde tahsilat başlayacak” bilgi notu göndermiş. Detayı ise şöyle; “Bu kapsamda, 15 Mart 2022 tarihi itibarıyla, kara sınır kapılarında tescil peronlarında kullanılmakta olan programlarda, plakaya bağlı olarak trafik cezası ve köprü/otoyol geçiş ücretine ilişkin sorgu yapılarak ödenmemiş ceza/ücret bulunması halinde, söz konusu tahsilatlar POS cihazları aracılığıyla gerçekleştirilecek olup anılan tahsilatlar gerçekleşmeden araçların gümrük sahasından çıkışına izin verilmeyecektir.” gönderdiğini açıkladı.

“Çanakkale Köprüsü’nden yabancı araçlar bedava geçemezler!”

Şimşek yazısının devamında ayrıca şunları da belirtti: Daha önce de bu yönde açıklamalar yapılmıştı. Bir aylık pilot uygulamalar sonrasında ise tekrar eskiye dönülmüş, yabancı plakalı araçlar köprü ve otoyolları bedava kullanmaya devam etmiş, kesilen cezaları da ödememişlerdi. Çünkü denetim, kontrol ve tahsilat yapacak sistem kurulamamıştı. Nedeni ise Ulaştırma ile Ticaret Bakanlıkları arasındaki yetkili/sorumlu kim tartışmasıydı. Yani iki bakanlığın yıllardır bu konuda anlaşamamaları ülkenin milyarlarca lira kaybetmesine sebep olmuştu. Umarım bu defa yine bizleri yanıltmazlar ve 15 Mart’ta sistem devreye girer. Böylece 18 Mart’ta açılacak olan Çanakkale Köprüsü’nden yabancı araçlar bedava geçemezler!

Haberin tamamını bu linkten okuyabilirsiniz: https://www.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek-1019/3368427-yabanci-araclarin-bedava-gecisleri-bitiriliyor

(GŞ)

 

Advertisement

1 YORUM

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin