Vinyet

Vinyet satın alırken bu hatayı yapan ceza ödüyor

Avrupa Türkiye hattında karayolundan seyahat eden yüzbinlerce vatandaşımız birçok olayla karşılaşıyor ve bu bilgileri Turizmavrupa sayfamızla paylaşıyor. Biz de bu bilgileri sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Sılayolu’ndan bir örnek veren okurumuz Mustafa Tuncer şöyle yazmış: “Vinyet satın alırken dikkat edin. Plaka yazan yerin altında aracın nereye, yani hangi ülkeye kayıtlı olduğu giriliyor. Örneğin aracınız Alman plakasına sahipse B – TH 1234, altına da hangi, ülkeden olduğunu giriyorsunuz, örneğin Almanya, Avusturya, İtalya veya Türkiye. Şimdi kişi plakayı sisteme doğru grip ülkeyi yanlış yazarsa (Mesela Avusturya) yine ceza alıyorsunuz” Bilerek veya bilmeyerek bu hatayı yapan ceza alıyor.”

Advertisement

Kameralar tanıyor

Okurumuza yaptığı uyarıdan dolayı teşekkür ederiz. Macaristan veya Bulgaristan gibi ülkelerde bir kaç yıldır elektronik otoyol ücreti, yani E vinyet yürürlükte. Sürücü eskiden olduğu gibi vinyet pulu satın alıp aracının camına yapıştırmıyor, bunun yerine araç bilgilerini sisteme girip ödemeyi yapıyor. Otoyol üzerindeki tarayıcılar aracın plakasını tanıyıp, sistemden ücretin ödenip ödenmediğini kontrol ediyor.

Bilgileri kontrol edin

Ödeme yapmadığı tespit edilen araçlara bir süre sonra yazılı ceza geliyor. Ne yazık ki bazı sürücüler dikkatli davranmayıp kendi plakalarını sisteme yanlış giriyorlar. Bu tür olaylara geçtiğimiz yıllarda bir çok kez rastladık. Sisteme girilen plaka bilgilerinde bir harf veya sayı bile yanlış olsa otoyolu “kaçak” kullanmış sayılıyorsunuz. Bu durumda araç sahibi olarak ceza alıyorsunuz. Bu nedenle herkesin bu işlem sırasında girilen bütün bilgileri kontrol etmesi gerekiyor. Kontrol işlemi bitmeden yola koyulmayın. Önce her şeyin doğru olduğundan emin olup daha sonra hareket edin. Aksi taktirde yapılan hatayı düzelttirmek için satış noktasına geri gelmek zorunda kalırsınız.

Makbuzu atmayın

Bu gibi durumlarca ceza yazısı ödemeden aylar sonra bile evinize gelebiliyor. Bu nedenle en az bir yıl bozunca aldığınız makbuzları saklamanız tavsiye ediliyor. Aksi taktirde cezaya itiraz edemez ve haklılığınızı kanıtlayamazsınız. Bir çok kişi ödeme yapmasına rağmen sırf makbuzunu saklamadığı için cezayı da ödemek zorunda kaldı.

Bu konuda daha önce yazdığımız haberi buradan okuyabilirsiniz:

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin