Vekâletle Türkiye’ye getirilen aracı aynı zamanda sahibi de kullanabilir mi?

Vekâlet ile Türkiye’ye getirilen aracı aynı zamanda sahibi de kullanabilir mi?

Yurtdışında yaşayan birçok vatandaşımız daha hesaplı olduğu için Türkiye’ye otomobille seyahat ediyor. Kendi araçları dışında başka kişilere ait araç ile de seyahat edebiliyorlar. Başkasına ait araç ile seyahat edeceklerin mutlaka vekâlet almaları gerekiyor. Sılayolu’nun henüz başlamadığı şu günlerde vekaletle araç getirecekler www.turizmavrupa.com sayfamıza sorular yöneltmeye devam ediyor. Bir okurumuz bize şu soruyu sordu: “Merhaba ben Almanya’da yaşıyorum, arkadaşımın arabası ile Türkiye’ye tatile gideceğim (Vekaletname ile), arkadaşım da (araç sahibi) aynı zamanda uçakla Türkiye’ye gidecek. Daha sonra onunla Türkiye’de buluşup tatilimize birlikte devam edeceğiz. Bu zamam zarfında aracı ikimiz de kullanabilir miyiz?”

İlginizi Çekebilir
Almanya gümrüğü 50 bin Euro değerinde altın yakaladı

Araçta vekalet sahibinin de olması şartıyla kullanabilir

Bu konu ile ilgili Dereköy gümrük kapısı gümrük yetkililerinden aldığımız bilgi şöyle: Ülkeye girişte araç kimin pasaportuna işletilmişse onun kullanması gerekiyor. Aracın sahibi vekâlet verdiği kişinin yanında olması şartı ile kullanabilir. Bu aracın gerçek sahibi olsa bile tek başına kullanamaz. Çünkü girişte kendi pasaportuna kaydettirmediği için.”

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

7 YORUMLAR

 1. Merhaba,hazir konu tazeyken izninizle bende bir soru sorayim.Cifte vatandasim bu yüzden kesin dönüsde otomobil ithal edemem.Esim sadece Türk vatandasi onun böyle bir hakki olabilirmi?
  Saygilarimla

  • İyi günler bu konuyla ilgili yaptığımız araştırmada kanunda şu kişiler getirebilir
   Kimler bedelsiz araç ithali yapabilir?
   Cevap: a) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra, yerleşim yerini Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden Türk vatandaşları.
   Bu kişilerin, Türkiye’ye son giriş tarihinden geriye doğru bakıldığında yurtta bir takvim yılında altı aydan fazla kalmamış olmaları gerekir. Türkiye’de 45 güne kadar olan kalışlar yurt dışında kalış süresinden sayılır. Türkiye Gümrük Bölgesi dışında son on yıl içinde en az beş yıl ikamet eden gerçek kişiler için yerleşim yerine ilişkin bu süre şartı aranmaz.
   b) Yurt dışındaki milli veya milletlerarası kadrolara sürekli görevli olarak atanıp da bu görevlerinden dönen kamu görevlileri (Bu kişiler için Türkiye gümrük bölgesi dışında en az 24 ay ikamet şartı aranmaz)
   c) Türk vatandaşlığına geçmek suretiyle yerleşim yerini yabancı bir ülkeden Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden gerçek kişiler. (Bu kişiler için Türkiye gümrük bölgesi dışında en az 24 ay ikamet şartı aranmaz)
   d) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin vefatı halinde, Türkiye’de ikamet eden gerçek kişi mirasçıları.
   Yurt dışında yerleşik murisin Türkiye Gümrük Bölgesinde geriye doğru bir takvim yılında altı aydan fazla kalmamış olmaları gerekir. Türkiye Gümrük Bölgesinde bir takvim yılında kırk beş güne kadar kalışlar yurt dışındaki ikamet süresinden sayılır. Türkiye Gümrük Bölgesi dışında son on yıl içinde en az beş yıl ikamet eden gerçek kişiler için yerleşim yerine ilişkin bu süre şartı aranmaz.

 2. Merhaba,
  Benim de bir sorum olacak.
  Şirket aracı ile İlk defa Türkiye ye gitmek istiyorum, sadece otomobil klüblerinden (ADAC & AvD) aldığım Vekalet ile gidebilirmiyim? Şirket den imzalı ve kaşeli.
  Saygılar ve selamlar

 3. Merhaba,yanitiniz icin tesekkür ederim.Ben yukaridaki soruyu 5 yildir sorarim.Bakanlik dahil kimse istedigim veremedi sizlerde veremediniz.50 Yildir yurt disindayiz.Dolayisiyla belirttiginiz sartlara uyuyoruz.Tek sikintimiz aile reisi olarak benim cifte vatandas olmam.Sadece Türk vatandasi olan esimin,ayri bir birey olarak tanimlanmasi.
  Saygilarimla

 4. Merhabalar efendim ,
  7.ayın 7 sinde TÜRKİYE ye gidicez , aracın ruhsatı kayınbiladerimin üstüne , fakat araç üzerinde 2017 den beri vekaletnamem var 2017 ve 2018 de sorunsuz bir şekilde tatil yapıp gelmişdik ,acaba kanunda bir değişiklik oldumu , 1 hafta sonra yine gidicez nasipse ,
  Vekaletnamem var ,bir sorun yaşarmıyız acaba ,

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

yardım

Almanya dağıttığı pandemi yardım paralarını geri istiyor!

Almanya dağıttığı pandemi yardım paralarını geri istiyor! Koronavirüs salgını nedeniyle dünyada, hükümetler ekonomik zorluğa giren işletmeler için çeşitli yardım paketleri devreye koydu. Almanya’da, kapanma dönemlerini...

Çok Okunanlar

Kapıkule

Halkalı – Kapıkule arası seyahat süresi 4 saatten 1,5 saate düşecek

Halkalı - Kapıkule arası seyahat süresi 4 saatten 1,5 saate düşecek Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak "Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" kapsamında...

Önerilen

THY

THY meme kanserine dikkati çekmek için sefer düzenledi

THY meme kanserine dikkati çekmek için sefer düzenledi Türk Hava Yolları (THY), meme kanserine ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek için aralarında Onkoloji Hastaları Yardımlaşma...