Vekalet ile Türkiye’ye yolculuk yapacaklar dikkat!

932
Vekalet

Tatil

Otomobil ile Türkiye’ye vekalet ile giriş yapan bazı okurlarımız, zaman zaman aracını başkasının pasaportuna kaydettirmek ve aracın başkası tarafından yurtdışına çıkarılmasını istiyor. Konuyla ilgili www.turizmavrupa.com sayfamıza soru yönelten okurlarımız „Nelere dikkat etmemiz“ gerekir“ diye soruyorlar.

Öncelikle şunu belirtelim, vekaletinizi verdiğiniz kişi sizin aracınızı yurtdışına çıkarabilir. Ancak bunun için bazı kurallara ve sürelere uyulması gerekiyor. Aksi taktirde sınır kapısında sorun yaşayabilirsiniz.

Trakya Gümrük Müdürlüğü’nün vekalet ile ilgili verdiği bilgiler şu şekilde:

Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen otomobil Türkiye’ de başka birinin pasaportuna nakil ettirilebilir mi?

Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici ithali yapılan taşıtların, geçerli bir vekâletname ile Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik başka bir şahıs tarafından yurtdışı edilmesine, vekâlet veren ve vekâlet alan kişilerin bulundukları yere en yakın gümrük idaresine birlikte müracaatı halinde izin verilir. Vekaleti alan ve vekaleti veren her iki kişinin de yurtdışında yerleşik olması şartını sağlaması gerekmektedir. Bu işlemin, haklı sebepler haricinde aracın yurtdışına çıkarılmadan önceki son 15 gün içerisinde yapılmış olması gerekir.“

İlginizi Çekebilir
Macaristan: Aracınızın plakasını hemen kontrol edin

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin