gıda
Advertisement

Vatandaş artan gıda fiyatlarından şikâyetçi

Son günlerde Türkiye’de temel gıda fiyatlarındaki artışlar salgından olumsuz etkilenen vatandaşları zorluyor. Mutfak alışverişi için pazara ve markete giden vatandaşlar zamlı fiyatlarla karşılaşıyor. Koronavirüs salgınını bahane edenler fiyatları günden güne arttırıyor. Artık daha yüksek ücretler ödeyen vatandaşlar bu durumdan şikayetçi. Biran önce çözüm getirilmesini isteyen vatandaşlar yetkililere sesleniyor. Gıda fiyatlarında yaşanan fiyat artışları Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirildi. Ticaret Bakanlığı 81 ilde market, pazar yeri, çarşı ve toptancı hallerinde fahiş fiyat artışlarına yönelik denetimler gerçekleştirirken, son bir haftada 1674 işletme bazında, 22 bin 535 ürün incelendi. Bakanlık Fiyat artışı yapanlara ceza kesileceğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, başta gıda ve temel ihtiyaç maddeleri olmak üzere piyasadaki fiyat gelişmeleri yakından takip edildiği ifade edildi. Haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin 911 liradan 100 bin 910 liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu belirlenenlere ise 54 bin 555 liradan 545 bin 550 liraya varan idari para cezası yaptırımı uygulanacak.

Fiyatlara karşı “Erken Uyarı Sistemi” geliyor

Öte yandan gıda ürünlerindeki fiyat artışına dair bir açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Erken Uyarı Sistemi adlı teknik bir adım atılacağını duyurdu. Bakanlık, “Gıda Komitesi’nde gıda fiyat gelişmeleri, salgının gıda fiyatlarına etkisi, emtia fiyatları, 2021 beklentileri ele alındı” dedi. Bakanlık gıdadaki fahiş fiyat artışı için erken uyarı sistemi oluşturulacağını açıkladı.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gıda fiyatlarıyla ilgili olarak esnafa “Gerek sebze, gerek meyve ve bakliyatta çok ciddi fiyat farkları olduğunu görüyoruz, bunun için Ticaret Bakanlığı yoğun çalışma içinde, önümüzdeki bir ay içinde çok daha kontrollü bir şekilde yürüteceğiz” demişti.

Erdoğan ” Bütün bu esnaflarıma da sesleniyoruz siz bu süreci eğer böyle devam ettirecek olursanız, çok ağır cezalar sizleri bulabilir. Bunun için de yaptığınız işi lütfen hakkıyla yapın ve vatandaşa da zulmetmeyin” dedi.

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin