Advertisement

Ünlü Alman ayakkabı markası iflas başvurusu yaptı

Almanya’da Hamburg merkezli ayakkabı markası Görtz iflas başvurusunda bulundu. T-Online’ın aktardığına göre, 1875 yılından bu yana faaliyette olan şirketin Almanya’da 1.800 çalışanı ve yaklaşık 160 şubesi bulunuyor.

Şirket, artan enerji maliyetleri ve enflasyonun bir sonucu olarak müşteri belirsizliği nedeniyle satışlarda önemli bir düşüş olmasını iflasın ana nedenleri olarak gösterdi. Yapılan inceleme sonucunda, “maliyet yapılarını değişen piyasa koşullarına uyarlamak için” iflas yoluyla yeniden yapılandırma kararı alındı. Duyuruya göre, şubeler, Hamburg’daki genel merkez ve iki merkez depodaki ticari faaliyetler kısıtlama olmaksızın devam edecek.

Geleneksel bir Alman şirketi olan Görtz, pandemiden büyük zarar gördü ve 2021’de Federal Ekonomik İstikrar Fonu’ndan (WSF) 28 milyon Euro’luk bir sermaye desteği aldı. Frank Revermann ve Tobias Volgmann’ın liderliğindeki yönetim, Görtz’ü bir yeniden yapılanma planıyla korumayı amaçlıyor. Federal İş Ajansı, Kasım ayına kadar iflas parası yoluyla çalışanların ücretlerini ödeyecek. Aralık ayından itibaren Görtz işçilerin ücretini tekrar kendisi ödemek zorunda kalacak.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin