Ukrayna

Ukrayna’da sıkıyönetim ilan edildi, halk duaya başladı!

Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın tarihi ve ekonomik bölgelerinden olan Donbas’a askeri harekât emri vermesi üzerine Ukrayna’nın Devlet Başkanı Zelenskiy, ülke çapında sıkıyönetim ilan etti. Ukrayna’nın barışçıl kentlerinde saldırıların devam ediyor olması üzerin Ukrayna Devlet Başkanı özgürlüğe ve çocuklara saldırırlarsa kendilerini savunmak için harekete geçeceğini açıkladı.

Advertisement

BM Genel Sekreteri Guterres, Rusya’nın Birleşmiş Milletler şartı ilkelerini ihlal ettiğini söyleyerek ‘’Bu savaşın anlamı yok’’ dedi. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği ’de ‘’Türkiye ile dost Türk halkını bu zor zamanda bizi desteklemeye çağırıyoruz’’ dedi.

Sokakta topluca dua ediyorlar

Saldırı haberini alan Ukraynalılar, sokağa çıkmayın duyurusuna rağmen sokak ortasında topluca dua etmeye başladılar. Başkent Kiev’de ile pek çok şehirde patlama sesleri duyulurken, Kiev’de siren sesleri çalıyor. Halkın çaresizce güvenli bölgelere kaçtığı belirtildi. Yapılan saldırılar sonucu Kiev Havalimanı ile Türkiye arasındaki uçuşlar iptal edildi.

Mekân aynı, kıyafet aynı, oturduğu yer aynı

Rusya Başkanı Putin’in saldırı emrini 21 Şubat günü verdiği kaynaklardan ortaya çıkarken, 23 Şubat günü saldırıyı duyuran Putin’in 21 Şubatta aynı kıyafetler ile aynı yerde ve aynı koltukta oturduğu ortaya çıktı.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin