Ukrayna

Rusya’nın sabotaj ve keşif grubu Ukrayna’daki saldırılarına siviller üzerinden devam ederken Ukrayna, Rusya’ya karşı kendi safında savaşacak yabancı gönüllülere vatandaşlık vermeye hazırlanıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin çağrısından bu yana 52 ülkenin 20 binden çok yabancı askeri Ukrayna ordusuna katıldı.

Advertisement

Ukrayna İçişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Yevhen, Ukrayna’da gönüllü olarak seyahat eden ve orduya katılan gönüllülere, devletin Sınır Muhafız Servisi tarafından askeri kart verileceğine ve bu kartı edinen gönüllülere gelecekte Ukrayna vatandaşlığı hakkı verileceğini açıkladı.

Volodimir Zelenski, Rusya’ya karşı mücadelede kendisine katılmak için gönüllü kişilerden ‘’uluslararası tugay’’ oluşturduğunu duyurdu. Ukrayna’ya destek Danimarka ile Polonya ve Letonya dâhil olmak üzere genellikle Avrupa ülkelerinden geldi. Danimarka Başkanı Frederiksen, 2 Şubat günü, bir basın toplantısı düzenlemiş ve burada vatandaşlarını Ukrayna’nın savunmasına katılmaya davet etmişti. Yine benzer bir şekilde Letonya hükümeti de halkını Ukrayna’nın yanında olmaya çağırmıştı.

(BK)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin