Uğur Şahin
Advertisement

Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den Omicron’a karşı yeni aşı

BioNTech ve Pfizer, Omicron’un BA.4 ve BA.5 varyantlarına uyarlanan Covid-19 aşısının klinik denemesine bu ay başlıyor. BioNTech tarafından yapılan açıklamada uzun ve geniş bir koruma sağlamak için geliştirilen Covid-19 aşısının bu yılın sonunda satışa çıkacağı belirtildi.

Financial Times’ta yer alan habere göre, BioNTech’in Omicron BA.1 varyantı için ilk aşı denemeleri ilkbaharda başladı ancak gerekli onaylar alındığında aşıların dağıtımı ekim ayında başlayabilecek.

BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, şirketin “uzun süreli ve geniş koruma” hedefleyerek Covid ürün hattını genişlettiklerini söyledi.

Varyantlara karşı daha güçlü

Şirketin kurucu ortaklarından Prof. Dr. Özlem Türeci, fareler üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen verilerin BA.4 ve BA.5’e ve Omicron’un diğer tüm alt varyantlarına karşı daha güçlü bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığını gösterdiğini söyledi.

Türeci, elde edilen verilerin, kapsamlı deneyimleri ve önceki Covid aşılarından elde edilen verilerle beraber acil kullanım onayı almak için yeterli olabileceğini ve zamanında müdahale sağlanabileceğini söyledi

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin