uçuş
Advertisement

Uçuşunu kaçıranlara güzel haber: Yolcuların masrafları karşılanacak

Tatil sezonunun başladığı Haziran ayıyla birlikte ülkeler arası uçuşlar arttı. Fakat uçuşların artmasıyla birlikte Avrupa’daki havalimanlarında seyahatler tam bir çileye döndü. Özellikle geçtiğimiz yıllarda koronavirüs nedeniyle personellerin azaltılması ve mevcut çalışanların ise grev yapmaya başlaması birçok havalimanında krize yol açtı.  Geçtiğimiz günlerde Hollanda’nın Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda uçuşların yüzde 41,5`inde gecikme yaşandığı açıklanmıştı. Yolculardan büyük tepki alan havalimanı mağduriyete çözüm buldu.  Amsterdam Schiphol Havalimanı, nisandan bu yana süren yoğunluk sebebiyle uçağını kaçıranların tüm masraflarını karşılayacağını açıkladı. Hollanda kamu yayıncısı NOS’ta yer alan habere göre sigorta veya havayolu şirketlerinin karşılamadığı masrafların Schiphol Havalimanı tarafından karşılanacağı belirtildi.

23 Nisan-11 Ağustos tarihleri arasındaki uçuşlar için geçerli

Schiphol Havalimanı ile Hollanda Tüketiciler Birliği arasında yapılan anlaşma gereğince 23 Nisan-11 Ağustos tarihleri arasında havalimanındaki yoğunluk sebebiyle uçamayanların bilet değişim masrafları, yeni bilet masrafları veya iptal ücretlerinin yolculara ödeneceği belirtildi. Bu haktan yaralanmak için mağdur olan yolcular 30 Eylül’e kadar başvurmaları gerekecek.

Yeni uçuşu sonraki güne kalan yolcuların varacağı yerdeki otel rezervasyonunu iptal edememeleri durumunda bunun da karşılanacağı vurgulandı. Anlaşmaya göre uçuş yerine karayoluyla seyahatini tamamlayanların masraflarının da karşılanacağı aktarıldı.

Schiphol sözcüsüne göre, şu ana kadar yaklaşık 1500 yolculunu  tazminat talebinde bulundu. Öte yandan ülkedeki bir diğer havalimanı Eindhoven’da uzun kuyruklar nedeniyle uçağını kaçıran yolculara da tazminat ödeyeceğini duyurmuştu.

 (GŞ)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin