Uçakta yemek yiyenler tehlikede: Virüs bulaşabilir!

Uçakta yemek yiyenler tehlikede: Virüs bulaşabilir!

Koronavirüs ve kat kat daha bulaşıcı olan varyantlar son bahar / kış aylarına doğru ciddi bir tehlike haline gelecek. Özellikle uçakla yolculuk yapanlar hatalı davranışlarda bulunduklarında virüse yakalanabilirler. Hürriyet yazarı Uğur Cebeci, uçakta virüse yakalanma riskine dikkat çekeren önemli tavsiyelerde bulundu.

Yemek servisinde dikkat

Cebeci, uçaktaki filtrelerin havayı temizlediğini ancak buna rağmen yolcuların dar alanda yan yana oturması sebebiyle virüs bulaşabileceğini vurguladı. Yolcular açısından en tehlikeli an ise yemek servisi sonrası başlıyor. Yolcu yemek yemek için maskesini indirdiğinde her az virüsle temas edebilir. Bunun için çok dikkatli olmak gerekiyor.

Yemeğin bitmesini bekleyin

* Yanınızda oturan yolcuya doğru dönerek konuşmayın.
* Maskenizin burun altına düşmesine izin vermeyin.
* Yemek yerken mutlaka yanınızdakinin yemeği bitip maskesini tam olarak yüzüne oturttuktan sonra yemeye başlayın.
* Hem sağınızda hem de solunuzda oturan yolcu ile, elbette nezaket kuralları içinde rica ederek maske aralamanızı düzenleyin. Yani bir şey yiyip içeceğiniz zamanlar en tehlikeli zamanlar olacak.
* Size verilen hijyen sağlayıcı mendillerle mutlaka kol koyma, tutunma yerlerini ve mümkünse masanızın üzerini silin.
* Uçağa binerken hijyen sağlayıcı mendillerden yanınızda da getirerek her ihtimale karşı fazlasını bulundurun. Gerçi kabin ekipleri size hijyen sağlayan mendillerden vereceklerdir ama yine de siz iki defa tedbirli olun.
* Baş üstü bagajlarının açılıp kapandığı butonları da silerek kullanmanızı öneririm.
* Uçağa binişte ve inişte mutlaka sosyal mesafeyi koruyun, korumayanı ikaz edin.
* İki aşı yaptırmış ve üzerinden 14 gün geçmiş olsa bile bunlara dikkat edin. Hastalığa yakalanmamak kadar taşıyıcı olmamak içinde ciddi sorumluluklarımız var.
(A)
İlginizi Çekebilir
Özlem Türeci salgının ne zamana kadar devam edeceğini açıkladı

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

Yunus Çalık

Belçika’da dövülerek öldürüldüğü iddia edilen gurbetçi toprağa verildi

Belçika'da dövülerek öldürüldüğü iddia edilen gurbetçi toprağa verildi Belçika'nın Aalst kentinde çıkan kavgada darbedilerek öldürüldüğü öne sürülen 36 yaşındaki Yunus Çalık, Eskişehir'de son yolculuğuna uğurlandı. Yunus...

Çok Okunanlar

Anayasa Mahkemesi

Almanya’da Anayasa Mahkemesi Kovid tedbirlerini anayasaya uygun buldu

Almanya'da Anayasa Mahkemesi koronavirüs tedbirlerini anayasaya uygun buldu Almanya'da Anayasa Mahkemesi, 2021'in ilkbaharında hükümetin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek için aldığı sert tedbirlerin...

Önerilen

delta

Avrupa’da delta varyantının aralık ve ocakta artacağı uyarısı

 Avrupa'da delta varyantının aralık ve ocakta artacağı uyarısı Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Avrupa'da aralık ve ocakta yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) delta varyantından...