THY

Uçak bilet fiyatları vatandaşın cebini yakıyor

Bu yıl uçak bilet fiyatları gündemden düşmüyor. Fiyatların aşırı yüksek olması hem yurtdışında, hem de Türkiye’de yaşayanları zor durumda bırakıyor. Gidiş geliş fiyatlar kalabalık ailelerin cebini yakıyor. Son anda bir işi çıkan ve uçmak zorunda olanlar veya cenazesi olanlar çaresiz en yüksek fiyattan bilet almak zorunda kalıyor. Trabzonlu ve yerli vatandaşların Trabzon’a gelip gitmeleri hiç bu kadar zor olmamıştı. Trabzon’da yaşanan turizm yoğunluğu nedeniyle Trabzon’a planlanan uçuş seferlerinde yer bulabilmek imkansız hale geldi. Hava yolu şirketlerinde Ağustos ayı içindeki tüm seferleri neredeyse doldu, bulunan biletlerin fiyatları ise yerli vatandaşın cebini yakıyor.

Advertisement

Sözcü’de yer alan habere göre Örneğin; Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet ile İstanbul’daki tüm hava limanlarından 8 Ağustos 2022 tarihinde Trabzon’a gelmek isteyenler için normal uçuşların tümü dolu görünüyor. Business uçuşu en düşük ücreti tek yön 2 bin 459 lira iken, Ankara aktarmalı tek yön en düşük ücret ise 3 bin 743 lira.

Aynı tarihte Trabzon’dan İstanbul’a gitmek isteyenler için de sadece gece saatinde sefer bulunurken bu biletin fiyatı ise 990 lira. Edinilen bilgilere göre; sadece dış hatlardan günlük ortalama 25 uçağın geldiği Trabzon’a, iç hatlardan da günlük ortalama en az 25 uçak iniş yapıyor. Uçak trafiği bazı günlerde ise 75’e ulaşıyor.

Cenazesine gelmek isteyen vatandaş asgari ücret kadar bilet fiyatı ödemek zorunda

Trabzon’a uçuş seferlerinin arttırılması ile ilgili TBMM’de soru önergesi verdiğini ifade eden İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “Özellikle hemşerilerimiz bu konuda büyük mağduriyet yaşıyor. Benzin fiyatlarındaki artışlar nedeniyle vatandaşlar bırakın uçak biletini otobüs bileti bile alamıyor. Trabzon’da yaşanan turizm patlamasıyla var olan seferler doldu ve bulunan biletleri de sabit gelirli bir vatandaşın alması mümkün değil. Uçak seferlerinin arttırılmasına yönelik mecliste soru önergesi vermiştim. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan bize gelen cevapta, ‘İlave hat konulması, uçuş seferlerinin saatlerinin değişikliği, yeni hava meydanlarına uçuş başlatılması gibi hususlar hava yolu işletmelerinin kendi uhdelerindedir” denildi. Trabzon’a gidip gelmek eziyet haline geldi. THY’nin iç hatlarda en pahalı hattı, Trabzon hattı oldu.  Bugün cenazesine gelmek isteyen vatandaş, asgari ücrete yakın uçak bileti parası ödemek zorunda. Trabzonspor’un maçlarından önce de aynı sıkıntıyı yaşıyorduk, şimdi bu sıkıntı katlanarak arttı. THY ve Anadolu Jet, Trabzon’a yapılan uçuş sayısını arttırmalı ve yolcu kapasitesi büyük olan uçaklar sefere konulmalıdır” diye konuştu.

Haberin tamamını bu linkten okuyabilirsiniz:https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/trabzon-icin-ucak-bileti-krizi-yasaniyor-7288778/ 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin