gümrük

Yurtdışında yaşayan okurlarımız Türkiye’ye hangi eşyaları gümrüksüz götürebileceklerini merak ediyor. Elektronik eşya, altın, sigara, alkol, gıda ürünleri sınırları ne kadar? Detayları haberde okuyabilirsiniz.

Advertisement

Genellikle Türkiye’de satın alınan ve Avrupa Birliği ülkelerine götürülmek istenen değerli eşyalar gündeme geliyor. Örneğin altın bilezik götürenler sık sık gümrüğe yakalanıyor. Ancak bunun tam tersini merak edenler de var. Yani yaşadığınız ülkede satın alıp Türkiye’ye hangi eşyaları gümrüksüz götürmek mümkün? Bu konu ile ilgili www.turizmavrupa.com sayfasına çok sayıda soru geliyor. Aşağıda Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın gümrük kurallarını bulabilirsiniz. Muafiyet kapsamındaki eşyalara bakıp bavulunuzu veya aracınızı ona göre yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Sınırı aşan eşyalarda gümrük ödemek zorunda kalabilirsiniz:

Değerli eşya

Yolcular, beraberlerindeki kendilerine ait değeri 15.000.-ABD Dolarını aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyayı yurda getirebilirler ve yurt dışına çıkarabilirler. Daha fazla değerdeki ziynet eşyasının yurt dışına çıkarılması, girişte beyan edilmiş olmasına veya Türkiye’den satın alınmış olduğunu tevsik etme şartına bağlıdır.

Muafiyet kapsamındaki eşya tür ve miktarları şu şekildedir:

A) TÜKETİM MADDELERİ

TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

1- Sigaralar 600 adet

2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet

3- Puro 50 adet

4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.

5- Pipo tütünü            250 gr.
ALKOLLÜ ÜRÜNLER

1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.

2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.
KOZMETİK ÜRÜNLER

600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.
GIDA ÜRÜNLERİ

1- Çay 1 kg.

2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.

3- Kahve 1 kg.

4- Çikolata 1 kg.

5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

B) DİĞER EŞYA

a) GİYİM VE YOLCULUK EŞYASI

1- Yolcunun giyinip kuşanmasına mahsus eşya

2- Yolcunun yaşantısına mahsus eşya ile seyahat eşyası

b) ELEKTRONİK /DİJİTAL EŞYA

1-LCD veya plazma ayrımı yapılmaksızın bir adet renkli televizyon (55 ekrana [55 ekran dahil] kadar)

2- Birer adet video kamera (10 adet boş kaseti ile birlikte) ve fotoğraf makinesi (hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte)

3- Bir adet GPS yön bulma cihazı

4- Bir adet dizüstü bilgisayar ya da PC, aksam ve parçaları (flash bellek, harici hard disk dahil)

5- Bir adet radyo veya radyo-teyp

6- Her türlü ses ve görüntü kaydedici ve oynatıcı cihazlardan bir adet ile bu cihazlara ait toplam 10 adedi geçmemek üzere üzerine kayıt yapılabilen plak, teyp kaseti, CD, VCD, DVD

7- Bir adet kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti

8- Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensupları hariç iki takvim yılında 1 adet)

c) MÜZİK ALETLERİ

Elde taşınabilir müzik aletlerinden birer adet olmak üzere en çok 3 adet

ç) SPOR VE OYUN ALETLERİ

1- Bir adet kamp çadırı

2- Bir adet dalgıç takımı

3- Bir adet motorsuz şişirme bot

4- Bir adet yelken tertibatlı sörf

5- Bir çift yüzme paleti

6- Golf malzemesi (golf aracı hariç)

7- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (paraşüt ve kayak takımı dahil, deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç)

d) SAĞLIK CİHAZLARI

1- Hasta yolcuya ait yatak

2- Maluller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu, motorsuz koltuk

3- Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar

4- Kişinin kullanımına mahsus tıbbi cihazlar

5- Gaz maskesi, koruyucu elbise

e) MUTFAK EŞYASI

Yolculuk esnasında kullanılacak mutfak aletleri ile birer adet olmak üzere küçük ev aletleri

f) DİĞERLERİ

1- Hac ve umreden gelen yolcuların beraberlerinde getirecekleri veya posta veya kargo yoluyla gönderecekleri, Müsteşarlık ile Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek miktarda hurma ve zemzem suyu

2- Çocuk yolcuya mahsus bir adet çocuk arabası

3- Çocuk yolcuya mahsus oyuncaklar

4- Bir adet ütü

5- Bir adet bisiklet

6- Bir adet el dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç)

7- Araçla birlikte yolculuk halinde, aracın kendisine ve sürücüsünün kullanımına mahsus diğer alet ve cihazlar ( Akü şarj cihazı, akü ile çalışan otomobil süpürgesi, akü ile çalışan buzluk vb.)

8- Kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın

9- Yolcunun beraberinde olmak kayıt ve şartıyla evcil hayvanlardan toplam 2 adet veya 10 adet akvaryum balığı (veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla)

YASAL UYARI: Bu haberin ve fotoğrafların yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link ekleyerek sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Advertisement

22 YORUMLAR

 1. Merhaba iyi günler. Almanya’da Türkiye’ye kaynak makinesi getirmeyi istiyorum fiyatı 3.500 Euro. Bunun için her hangi bir ödeme yapmam gerekiyor mu ?

 2. Arkadaslar iyi günler. Almanyadan Türkiyeye bir arkadasim icin postayla 62 euro degerinde bir laptop aküsü gönderecegim. Gümrükte sorun cikarmi bunun icin yoksa elden mi göndermek mantikli. Tesekkürler

 3. iyi günler
  Ilgi ve alakaniza şimdiden teşekkür ederim…
  Sorum şudur Almanyada dondurma dükkani sahibiyim yaklasik dört yillik bu zaman zarfinda 4 adet kahve makinasi sahip oldum bunlarin hepsini kullanilmis aldiydim vel hasil bunlarin 3 ü bozuldu ve bunlari Türkiye ye götürüp baktirmak istiyorum izlemem gereken yola Almanyanin gümrügünden mi başlamam lazim yoksa son giriş yapacağim ülke olan Türkiye nin gümrüğünden arastirmaya başlamam gerek.

  Tekrar teşekkür ederim

  • iyi günler yolculuk esnasında kullanılacak mutfak aletleri ile birer adet olmak üzere küçük ev aletleri götürebilirsiniz. Siz yinede Kapıkule gümrük kapısını arayıp sorun ne olur ne olmaz. Kapıkule telefon numara 90 (284) 215 21 50 Dahili:4000

  • İyi günler olacağın zannetmiyoruz ama yine de siz temkinli olun her eşyadan birer tane götürün örneğin tencere takımı bir tane olsun gümrüklerde neyi sorun edecekleri belli olmuyor.

 4. Merhabalar ben turkiyeye 500 € degerinde dikismakinesi goturmek istiyorum yolculugumuz araba ile olucak gumrukte sorun olurmu alirlarmi bizden yada cezadi varmi cok acil detayli bilgi verirmisiniz

  • İyi günler sorun olacağını düşünmüyoruz. Ama yine de tam emin değiliz. İsterseniz kapıkule’yi arayıp sorabilirsiniz. Yaptığımız araştırmalara göre Yurt dışından gelirken vergi ödemeden getirilebilecek kişisel eşyalardan bazıları aşağıda: Bu durumda sizinkinin de sorun olacağını düşünmüyoruz.
   – 55 ekrana kadar LCD veya plazma TV
   – 1 kamera ve 10 adet boş kaseti,
   – GPS yön bulma cihazı,
   – 1 adet diz üstü bilgisayar ya da PC,
   – Kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti (play station v.s)
   – Her birinden en çok 10 ar adet olmak üzere plak, teyp kaseti
   veya compact disc, DVD,
   – GSM-Cep telefonu,

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin