evcil

Türkiye’ye evcil hayvanını götürmek isteyenlere aşılarla ile ilgili detaylı bilgi

Yurtdışında yaşayan bazı vatandaşlarımız Türkiye’ye tatile giderken yanında evcil hayvanlarını götürmek istiyor. Fakat götürülecek hayvanlarla ilgili bazı sınırlamalar ve kurallar bulunuyor. Son günlerde bu konuyla ilgili www.turizmavrupa.com sayfamıza çokça sorular geliyor. Bilindiği üzere Türkiye Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından evcil hayvan konurunda şu şartlar bulunuyor: “ Yolcu beraberinde olmak kaydıyla getirebileceğiniz hayvanlar; kedi, köpek ve kuş türlerinden 2’şer adet ve 10 adet akvaryum balığı -veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla- ile sınırlıdır.” Fakat buna rağmen bazı vatandaşlarımız aşılama konusunda detaylı bilgiyi merak ediyorlar. Aşıların süresi ve Kuduz Titrasyon Testi hakkında yaptığımız araştırmalarda şu bilgilere ulaştık.  T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgide Türkiye’ye kedi-köpek ve gelinciklerin girişi için gerekli şartlar şöyle:

Advertisement

1-Belirtilen hayvanların açıkça okunabilir bir dövme, yâda elektronik kimliklendirme sistemi(mikroçip) sistemlerinden biri ile tanımlanmış olması gerekir.

2-Elektronik Kimliklendirme Sistemi(mikroçip) var ise; yalnızca okunabilir özellikte pasif radyo frekanslı kimliklendirme aleti olması gerekir(trasponder).Bu alet ise ;

-ISO 11784 standartlarına uygun ve HDX veya FDX-B teknolojisine sahip bir okuyucu tarafından okunması gerekir.

-ISO 11785 standartlarına uygun bir okuyucu tarafından okunması gerekir.

-Hayvanlardan sorumlu kimse denetim esnasında Trasponder  okuyucusunu sağlamak zorundadır.

3-Kuduz hastalığına karşı aşılanmış olması gerekir.

Yapılacak olan kuduz aşısının geçerli olabilmesi için ise

-Modifiye edilmiş canlı bir aşı olamaz; ve beher dozda en az bir antijenik ünite içeren  inaktif  bir aşı olmalıdır. Ya da canlı virüs vektöründe kuduz virüsünün bağışıklık glikoproteinini gösteren rekombine bir aşı olmalıdır.

-Dünya Hayvan Sağlık Teşkilatı(OIE) yayımladığı Kara hayvanlarında kullanıma mahsus aşılar ve teşhis testleri klavuzunda yer alması gerekir.

-Pasaportun veya  Hayvan Sağlık Sertifikası nın ilgili bölümünde belirtilen tarihte  yapılmış olmalıdır.Ve bu tarih mikroçip uygulama tarihinden erken bir tarih olamaz

-Rapel aşılama önceki aşılamanın geçerlilik süresi içerisinde yapılmadığı takdirde  ‘ilk aşılama’ olarak kabul edilir

4-Türkiye’ye  hareketinden  3(üç) ay önce ve son kuduz aşılamasından en az 30 (otuz) gün  sonra yetkili bir Veteriner Hekim tarafından alınan kan serumu örneklerinde Antikor Titrasyon Testi ;   AB(Avrupa Birliği) tarafından kuduz hastalığı için onaylanmış bir laboratuvara  anti-kuduz antikor titrasyon testi için gönderilir. Nötralize edici antikor titresi için en az 0.5 Üİ/ml   olarak eşdeğer düzeyde ölçülür.Ve hayvanın kabul edilebilir anti-kuduz antikor titresine sahip olduğunu gösterir  sonuç raporu   ,Türkiye giriş gümrüğüne sunulmak üzere temin edilir.

5- Kuduz Antikor Titrasyon Testi; Kabul edilebilir anti-kuduz antikor titresine sahip olduğu pasoportunda belirtilen ve kuduz hastalığına karşı aşılamaları düzenli ve 3.madde’deki kriterlere uygun olarak aşılanan hayvanlar için tekrar talep edilmez

6-Eğer Türkiye menşeli(kökenli) olan   Ev   ve Süs  hayvanın başka bir ülkeye gidip tekrar dönmesi durumu söz konusu ise; Bu durumda Türkiye’den hareketinden önce alınmış ve kabul edilebilir anti-kuduz antikor titresine sahip olduğunu gösterir sonuç raporu varsa , 4.madde ‘de belirtiğimiz 3(üç) ay’lık süre koşulu  aranmaz .

7-Ev ve Süs hayvanının menşei   ülke servisi tarafından düzenlenmiş ve onaylanmış  EK-te  gönderdiğimiz Veteriner Sağlık Sertifikası ‘ na sahip olması gerekir.

8-Ev ve Süs hayvanlarına yetkili Veteriner Hekimce verilen Pasaport eşlik eder.Bu pasaportun yetkili bir Veteriner Hekim tarafından uygulanmış olan kuduz aşısının 3.madde’ de belirttiğimiz uygunluğunun ve geçerlilik süresinin halen devam ettiğini ,ayrıca gelen Hayvanın Türüne Özgü  diğer hastalıklara karşıda aşı ve ilaç uygulamalarının yapıldığını doğrulaması gerekir.

9-Türkiye’ye 3 (üç) Aylıktan   küçük    aşılanmamış,  kedi-köpek ve gelinciklerin  girişine ,hayvanların getirildiği ülkenin kuduz hastalığına ilişkin hayvan sağlığı  durumu göz önüne alınarak Bakanlığımızın belirttiği sağlık şartlarını karşılaması koşulu ile izin verilir.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

22 YORUMLAR

 1. Merhaba benim bir tane kopeyim var
  Irandan nasil turkiye giriş yapilacak
  Kopeyimin pasaporto turk
  Ne evrak istiyorlar??
  Lutfen bana acil cevab verin

 2. Merhaba,
  ‘Türkiye’ye hareketinden 3(üç) ay önce ve son kuduz aşılamasından en az 30 (otuz) gün sonra alınan kan serumu örneklerinde Antikor Titrasyon Testi’ – kedim için yarın test yaptıracağım ama gidiş tarihine 82gun var, 3 aydan az… 3 ay kuralı katı bir kural mıdır? Tesekkurler

 3. Mereba benim köpeyim 1yaşında,Türk pasaportu var 2aylığına Azerbaycan’a geldik ve geri gelicez Türkiye’ye.Kuduz aşisı ve sağlikli seyahat için uyğun durumda olan mühürü 23.11.2020de.Ve biz geri dönücez 18.01.2021 olucak bunun için yine aşi falan veya bawqa evrak lazımlimi?

 4. İyi günler 2 Kerim ile İsveç’den Türkiye’ye kara yolu ile gitmek istiyoruz bunun için hazırlanan evraklar dışında taşıma çantası olması zorunlu mu tek büyük bir çanta ile taşımak da sakınca var mı? Ayrıca kedilerim tekrar ne zaman giriş yapmak zorunda biz Türkiye’de kalmasını istiyoruz.Şimdiden teşekkür ederim.

  • İyi günler çanta zorunluluğu bulunmuyor bildiğimiz kadarıyla evrakları ve aşıları tamsa sorun olmaz. Ayrıca belli bir süresi yok

 5. Merhabalar,benimde 1 yaşında köpeğim var Türkiye’ye yanımda götürmek istiyorum ama hangi uçakların kabul ettiğini bilmiyorum. Corendon şirketini aradım bu numarayı arayın dediler bilgi yok, email gönderin dediler yine cevap yok, bir bilginiz var mı bu konuda rica etsem.?

  • İyi günler açıkçası havayollarının prosedürleri değişiyor. Siz birde sosyal medya hesaplarından mesaj atın özellikle Twiterdan belki oradan size cevap verirler . Aşları ve belgelerinin tam olmasına dikkat edin

 6. İyi günler ben Avusturya’dan kara yolu ile izine giderken kedimi götürmek istiyorum gumrukte girişte memura kayit yaptırmam gerekiyormu ekstra yada direk kendi girişimi yapıp gecebilitmiyim tekrar izin dönüşü çıkış yaparken bir sorun olurmu

  • İyi günler süre sınırlaması bulunmamaktadır. Siz ne kadar kalırsanız o da kalabilir. Sadece aşı bilgilerinin gösteren kartının olmasına dikkat edin.

 7. Selamlar,
  Kedimiz ile Isvec´ten turistik amacli Turkiye`ye gelmek istiyoruz. Gelis tarihimiz 1 Temmuz. Kuduz asisi yapildi ve 30 gun sonrasi kan testi sartini sagliyoruz. Ancak 3 ay öncesinde kan testi yapilmadi haliyle, seyahatimiz yeni kesinlestiginden. 3 ay öncesinde kan testi kurali ne kadar gunceldir acaba, bu durumun bir istisnasi var midir, Isvec´te kuduz olmamasi gibi?
  Tesekkurler

 8. Iyi gunler, kopegimizle fransadan gelmeyi planliyoruz. Fransadan alinmis EU Pet pasaportu var.

  Kuduz asisi ve diger asilari yapilmis duzenli olarak yapilmis ve hepsi pasaportuna kayit edilmis durumda. Pet pasaportu haricinde yine tekrardan saglik sertifikasi ve Antikor Titrasyon Testi yapilmasi gerekiyor mu?

  Ayrica microchip okuyucusunu bizim mi getirmemiz gerekiyor? Iki haftaya kadar turkiyeye gelmeyi planliyorduk., uc ay onceden tesekkurler simdiden

  • İyi günler bütün aşıları tamsa sorun olmaz. Siz havayoluyla gelecekseniz bilet aldığınız havayolu şirketiyle görüşün veya karayoluyla gelecekseniz Kapıkule gümrüğü arayıp sorun

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin