Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A uzaya gönderildi

100
Türksat 5A
Foto:https://www.uab.gov.tr/

Tatil

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A uzaya gönderildi

Türkiye’nin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A’nın uzay macerası başladı. Türksat 5A, Türkiye saatiyle 05.15’te uzaya fırlatıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral Üssü’nde gerçekleştirilen başarılı fırlatma sonucunda uzaya çıkan Türksat 5A uydusundan ilk sinyal geldi.

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A, Elon Musk’ın SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi. 31 derece doğu yörüngesinde hizmet vereceği belirtilen uydu için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türksat 5A uydusundan ilk sinyal alındı. 5B uydusunun da Haziran ayında fırlatılması planlanıyor” dedi.

İlk sinyal 35 dakika sonra geldi

Türkiye’nin 5’inci nesil uydusu olan Türksat 5A’dan ilk sinyal, Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilişinden 35 dakika sonra geldi. 31 derece doğu yörüngesine doğru hareket etmeye başlayan uydunun bu yolculuğu 4 ay sürecek. Testlerin ardında Türksat 5A hizmete alınacak. Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu’na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla uydu yaklaşık bir ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak. Türksat 5A’nın önceki jenerasyon uydulara göre kapasitesi yüzde 45, ömrü iki kat daha fazla olacak.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'deki yeni vaka sayısı binin altına inmiyor

Surada Türksat 5B ve 6A var

Türkiye’nin aktif uydu sayısı, haberleşme uydusu Türksat 5A’nın da faaliyete geçmesiyle 4 olacak. 5A uydusunun ardından sıra 5B ve 6A uydularına gelecek. İmalatı tamamlanan ve testleri yapılan Türksat 5B uydusunun da Haziran 2021’de, Türksat 6A’nın da 2022’nin ilk aylarında fırlatılması planlanıyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin