Türkiye'den
Advertisement

Türkiye’den dönerken aman bu ürünleri almayın

Tatilini yahut iznini Türkiye’de geçiren gurbetçiler hasreti yeniden başlatan dönüş yolculuğunda bazı ürünleri yanlarında götürmemeye dikkat etmeliler. Türkiye’den alışveriş yapıp yurtdışına çıkmak her zaman daha hesaplı gelir. Ancak bazı ürünler, insanları öyle cezalar ile karşı karşıya bırakıyor ki, insanları aldığına pişman ediyor. Peki, bu ürün nedir?

Sahte tekstil ürünleri. Yani ünlü markaların sahte ürünlerini alıp yaşadığı ülkeye götürmek isteyen gurbetçilerimiz, gümrük kontrollerinde ciddi para cezaları ile muhatap olmak zorunda kalıyor. Bahsi geçen bu ürünler, hem gümrük personellerince alıkonuluyor hem de sahte ürün satın aldığından soruşturma açılıyor. Soruşturmanın yanı sıra, sahte ürünü yapılan markanın yöneticileri ile iletişime geçiliyor ve genellikle bu kişilerde yolcu ya da sürücüler hakkında suç duyurusunda bulunabiliyorlar.

Gümrükte sahte ürünleri yakalatırsam, o ürünlere ne olur?

Mevzuatın gümrük yönetmeliğinde,  sahte yahut taklit eşyaya ilişkin işlemlerin, neticesi açıkça beyan edilmiştir. Buna göre;

Yetkili mahkemenin söz konusu eşyanın sahte veya korsan olduğuna karar verdiği hallerde, aşağıda belirtilen şekilde işlem yapılır.

  1. a) Eşyanın imhasına karar verildiği takdirde, masraflar eşya sahibine ait olmak üzere eşya tasfiye hükümlerine göre imha edilir.
  2. b) Eşyanın niteliklerinin değiştirilmesinden sonra eşya sahibine teslimine karar verilmesi halinde, eşyanın nitelikleri hiçbir şekilde ilk haline gelemeyecek şekilde değiştirilir. Marka ve etiketlerinin sökülmesi eşyanın niteliklerinin değişmesi için yeterli kabul edilmez. Bu işlemlere ilişkin masraflar eşya sahibi tarafından karşılanır. Eşyaya ilişkin, niteliklerinin değiştirilmesinden önce bir gümrük beyannamesi verilmiş olması halinde, söz konusu beyanname iptal edilir. Eşyanın nitelikleri değiştirilmeksizin yeniden ihraç edilmesi şeklindeki talepler reddedilir.
  3. c) Sahte veya korsan eşyanın müsaderesine karar verilmesi halinde, eşyanın tasfiye hükümlerine tabi tutulmasından önce (b) bendinde belirtildiği şekilde nitelikleri değiştirilir.

Türkiye’den ikamet ettiği ülkeye, ünlü markaların taklit ürünlerini götürmeye çalışan gurbetçilerimizi, binlerce Euro ceza ile karşılaşmaması adına uyarıyoruz.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin